Yaşamı paylaşmaya engel yok « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Yaşamı paylaşmaya engel yok

Bu haber 20 Mayıs 2014 - 4:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksek Okulu (KMYO) öğrencilerinden Ayşenur Kandemir ve arkadaşları, Engelliler ve ailelerine kahvaltılı tanışma ve eğlence etkinliği düzenledi.

 

Karacabey’de 2006 yılından buyana faaliyet gösteren Özel Karacabey Hayat Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret eden Ayşenur Kandemir, 16 Mayıs 2014 günü, KMYO’dan arkadaşları ile birlikte Engelliler Haftası etkinlikleri çerçevesinde, engelli çocuk ve aileleriyle tanışmak istediklerini, bu nedenle kahvaltılı eğlence düzenlemeyi düşündüklerini, bunu gerçekleştirmek için de engelli öğrenci ve ailelerine ulaşmaları hususunda Kurum Müdürü Hakan Çelik’ ten yardım istediklerini söyledi.

 

001-yasam-engel-yok-002

 

Düzenlenecek etkinliğin çok yararlı olacağını ve gerekli yardımı yapacaklarını söyleyen Kurum Müdürü Hakan Çelik, “Engelli bireyler ve aileleri üzülerek söylüyorum ki henüz toplumdaki yerini alamamıştır. Düzenleyeceğiniz etkinlik ile sosyal hayata katılmaları ve halkımız tarafından kabullenilmeleri kolaylaşacaktır” dedi.

 

Düzenlenen etkinlik, Kadın Sosyal Evi’nde yirmi kişilik engelli birey ve ailelerinin katılımı ile gerçekleşti. Ayşenur Kandemir, etkinliğin başlangıcında katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasında, “Bugün arkadaşlarımla birlikte sizlerle tanışmak ve sizi yakından tanımak istedik. Çünkü sizler toplumun birer parçası ve gerçeğisiniz. Aslında bizler de birer engelli adayıyız. Yarın ne olacağımız belli değil, belki bir gün biz de sizin gibi bakıma muhtaç veya tekerlekli sandalyeye mahkum olabiliriz. Bu yüzden sizleri tanımak ve sizlerle tanışmak istedik.

 

001-yasam-engel-yok-003

 

Akranlarınız gibi sizin de eğitim, sağlık, kültür, sanat, spor ve eğlenceye katılma haklarınızın olduğunu düşünüyoruz.  Sizin de parklarda uygun araçlarla oynama, salıncakta sallanma ve denizde yüzme imkanlarına ulaşmanızın gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle sizlere destek olmak ve sesinizi duyurmak amacıyla bu etkinliğe karar verdik” şeklinde konuştu.

 

Ayşenur Kandemir ayrıca, engelliler ile yaşam alanlarını paylaşmak konusunda, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin daha duyarlı olmalarının gerekliliğine dikkat çekti.

 

001-yasam-engel-yok-004

 

Kandemir, “Günümüzde engellilerimize acımak yerine onları anlamalı ve onlarla kaynaşmalıyız.  Sizler toplumun birer gerçeğisiniz. Sizleri daha yakından tanımalı, günlük ve sürekli İhtiyaçlarınızı karşılayabilmeliyiz. Yaşam standartlarınızı yükseltebilmeliyiz. Sizlerle iletişim kuran daha çok kişilerin olması gerektiğine inanıyorum” dedi.

 

Oldukça neşeli geçen sohbet, kahvaltı ve tanışmanın ardından gönüllüler, engelliler ve aileleri palyaçolar eşliğinde coşkuyla eğlendiler. Kahvaltıya katılan öğrenci velileri çok mutlu olduklarını, bu türdeki etkinlikleri yaşadıkça geleceğe daha güvenle baktıklarını söylerken, Ayşenur Kandemir ile arkadaşlarına ve Kurum Müdürü Hakan Çelik’e teşekkür ettiler.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN