Yüzde elli destek üreticiyi sevindirdi « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Yüzde elli destek üreticiyi sevindirdi

Bu haber 15 Mayıs 2014 - 17:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında bu yıl 7’si yeni olmak üzere toplam 41 makine ve ekipmana yüzde 50 hibe desteği sağlanacağı açıklandı.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2006 yılından bu yana uyguladığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, bahçe traktörü, dip kazan, kimyevi gübre dağıtma makinesi, mini yükleyici, süt analiz cihazı, tarım römorkları, fındık, mısır, çeltik, ayçiçeği, kabak çekirdeği kurutma makineleri için üreticilere bu yıl yüzde 50 hibe desteği verilecek.

 

Bakanlığın güncel çiftçi kayıt sistemi ile diğer sistemlerinde kayıtlı olanların yanı sıra, her bir mal grubu için gerçek ve tüzel kişiler, şirketler, tarımsal kooperatifler, birlikler ve bunların üst birliklerinin yararlanabileceği destek programını değerlendiren Bursa tarım sektörünün öncü kuruluşlarından Fimaks Makina A.Ş. Şirket Ortağı Atalay Çetin, desteklerin sektörün geleceğine olumlu etki edeceğini düşündüğünü belirterek, “Ülkemizin yumuşak karnı durumundaki cari açığın kapanması ancak ve ancak, tarım ve tarıma dayalı sektörlere yapılacak desteklerin artması ile mümkündür” dedi.

 

Tarım ve tarıma dayalı sektörlerin ülkemize net döviz girdisi sağladığına da dikkat çeken Çetin, “Bakanlığımızın bu sene 7’si yeni olmak üzere toplamda 41 makine ve ekipmana hibe desteği sağlayacak olması, orta ve uzun vadede sektörün daha da canlanmasına ve hareketlenmesine yardımcı olacaktır. Türkiye, bana göre dünyadaki en verimli topraklara sahiptir. Tarıma verilecek desteklerin bu ölçüde devam etmesi 2023 hedefleri doğrultusunda ilerleyen tarım sektörünün ihracatını da ciddi bir şekilde artıracaktır” şeklinde konuştu.