Tarım A.Ş.’yi kurduk sıra pazarda « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Tarım A.Ş.’yi kurduk sıra pazarda

Bu haber 15 Mayıs 2014 - 17:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Tarım A.Ş.’yi kurduklarını, bundan sonra Bursa’da yetişen tarım ürünlerinin dünya pazarlarında hak edilen noktada olacağını söyledi.

 

Başkan Altepe, ziraat odalarının temsilcileriyle görüştü. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Merinos’taki Gönül Dostları Sofrası başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette, Bursa’da tarımın bugünü ve geleceği tartışıldı.

 

Tarım A.Ş. faaliyete girdi

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kuruluşu tamamlanan Bursa Tarım A.Ş. ile birlikte Bursa’da her ilçede ihracat merkezlerinin oluşturulacağını ifade etti. Üretilen ürünlerin kurulacak ihracat merkezlerinde toplanacağını ve buradan her yere dünya standartlarına uygun olarak ihraç edileceğini söyleyen Başkan Altepe,

 

“Artık kimse tarlasında müşteri beklemeyecek. Çiftçinin ürünü daha verimli ve daha uygun üretmesi, daha fazla kazanması için hem danışmanlık hizmetlerinin verileceği hem de ürünlerin uygun şartlarda depolanacağı ihracat merkezleri kuruyoruz. Hepsinin yerleri belirlendi” dedi.

 

En’ler Bursa’dan çıksın

 

En çok kazanan üreticinin Bursa’da olmasını, dünyanın en iyi ürünlerinin Bursa’dan çıkmasını istediklerini söyleyen Başkan Altepe, “En çok kazanan üretici Bursa’da olsun. En çok satılan şeftali Bursa Şeftalisi olsun. En çok armudu, inciri biz değerlendirelim. Zeytinimizi layık olduğu noktaya taşıyalım. Dünya pazarlarında ürünlerimize yer bulalım. Vatandaş hangi mamulü hangi tatta istiyorsa onu üretelim. O ürünü sanayi ürünü haline getirelim. Bunu istiyoruz” diye konuştu.

 

Adım üstüne adım atıldı

 

Çalışmaları, tarım ve hayvancılığın Bursa’da en iyi şekilde yapılması doğrultusunda sürdürdüklerini ifade eden Başkan Altepe, bununla ilgili temelleri sağlam attıklarını anlattı. Bursa Tarım A.Ş.’nin faaliyete geçirildiğini, belediye meclisinde tarım ve hayvancılıkla ilgili komisyon kurulması kararının alınacağını vurgulayan Başkan Altepe,

 

“Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı kurulması yönündeki çalışmalar da tamamlanmak üzere. Bursa, gerçekleştirdiğimiz bu çalışmaların sonucunu inşallah en kısa zamanda alacak” şeklinde konuştu.

 

İlçelerden gelen ziraat odası başkanları adına konuşan tarım sektörünün İl Koordinasyon Kurulu’ndaki sözcüsü Ali Çelik ise, sektörde yaşanan sıkıntıların Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle giderilecek olmasının, bundan sonra tarımla ilgili kararları Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte alacak olmalarının kendilerini sevindirdiğini söyledi.