Karadere temizlenmeden sorun bitmez « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Karadere temizlenmeden sorun bitmez

Bu haber 13 Mayıs 2014 - 7:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hafta sonu yaşanan yoğun yağışlar neticesinde ilçenin büyük bir bölümünde yer alan tarım arazileri olumsuz etkilenmiş ve taşkınlarla birçok tarla zarar görmüştü. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Meclis Üyesi Faruk Çakır ile birlikte, oluşan zararla ilgili arazilerde incelemelerde bulundu, belediye olarak yapılması gerekenleri araştırdı.

 

Özellikle Dağkadı, Yeşildere ve Karasu köylerinde yapılan incelemelerde Başkan Özkan, vatandaşlardan çeşitli bilgiler aldı. Bölgede yapılan arazi gezilerinde vatandaşlardan, geçmiş yıllarda da yaşanan olumsuzlukların sebep ve sonuçları öğrenilerek değerlendirildi.

 

Başkan Özkan, aşırı yağışlar sonucu inceleme yapmak üzere köylere gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çağdaş Çeki ile Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu ile bölgede istişare ederek afete karşı fikir ve önerilerini aldı.

 

Belediye Meclis Üyeliği Faruk Çakır ile gerçekleştirdiği incelemelerin ardından değerlendirmede bulunan Özkan, sorunun çevre kirliliği sonucu taşkınları bölgeden uzaklaştıramayan Karadere’den kaynaklandığı ve derenin ıslahı neticesinde bu sorunların büyük bir bölümünün ortadan kaldırılacağını kaydetti.

 

001-k-dere-sorun-002

 

Bu noktada Faruk Çakır’ın Karadereyi Koruma ve Yaşatma Derneği adı altından bir oluşum gerçekleştirerek derenin gerekli çalışmalarla pisliklerden arındırılması kararı gündeme geldi. Bu sayede özellikle bazı büyükbaş çiftlikleri ile fabrikaların dereye bıraktıkları atıklar kontrol altına alınarak, pislikten dolayı tıkanan doğal giderlerin yeniden işlevlerini yapar hale gelmesi sağlanacak.

 

Yaşanan taşkınların ardından belediye ekiplerinin araçları yoğun bir çalışma temposuna imza attı. Destek Hizmetler Müdürü Ahmet İni’de, Özkan’ın talimatıyla köyde çeşitli incelemelerde bulundu.

 

Son olarak Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karadere’nin yanı sıra Gölecik Barajına dikkat çekerek, “Gölecik barajı ile ilgili çalışmalar sürmekte. Söz konusu yatırım ciddi bir kaynak ve çalışma gerektirdiği için bazı gecikmeler yaşanmaktadır. Zaten barajın ihalesi tamamlanmış durumda. Yakın zamanda inşallah çalışmalar gerçekleşecek ve bu taşkınlar sonucu oluşan zararlar tarih olacak” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN