Ekmeğini israf etme « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Ekmeğini israf etme

Bu haber 12 Mayıs 2014 - 17:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Toprak Mahsulleri Ofisi  (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan ve ekonomiye bir yıllık katkısı 2,8 milyar TL olan ‘Ekmeğini İsraf Etme’ kampanyasına destek olduklarını ve ülke olarak çok önemsediğimiz ekmek tüketimimizi daha kontrollü gerçekleştirmemiz konusuna dikkat çekti.

 

Matlı, Dünya Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından israf konusunda dünyanın en kapsamlı çalışmalarından biri olarak kabul edilen kampanyanın ülkemiz ekonomisine katkılarını şu şekilde değerlendirdi;

 

“2012 yılında 5 milyon 950 bin adet olan günlük ekmek israfı, 2013 yılında % 18 azalma ile 4 milyon 900 bine düşürülmüştür. Günlük 1 milyon 50 bin, yıllık 384 milyon adet ekmek israfının önüne geçilmiştir ki, bu israf rakamını daha aşağılara çekmemiz gerekmektedir.

 

Bu israf azalışının ekonomiye katkısı 300 milyon TL’dir. 2012’de israf edilen ekmeğin parasal değeri 1.6 milyar TL iken, 2013’te bu rakam 1.3 milyar TL’ye düşmüştür.

 

Kampanya’nın etkisi ile vatandaşlarımız ekmeği ihtiyaçları kadar almaya dikkat etmeye başlamışlar ve kontrollü ekmek tüketimi sonucu, 2012 yılında ekmek tüketimi için 26 milyar TL’lik harcama, 2013 yılında 23’5 milyar TL’ye düşmüş olup, 2,5 milyar TL tasarruf sağlanmıştır. 300 milyon TL’de israf edilen ekmeğin parasal değeri düşünüldüğünde 2,8 milyar TL’lik toplam tasarruf sağlanmıştır.

 

Kaynaklarımızın etkin kullanımı ve ekonomimizin korunması adına başta ekmek israfı olmak üzere, israfın tümüne karşı olduğumuzu ve bu konuda herkesi dikkatli olmaya davet ettiğimizi belirtiyor, TMO’ni de bu duyarlı kampanyasından ötürü tebrik ediyorum” dedi.