Longoz’a asla yapılaşma izni verilmemeli « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Longoz’a asla yapılaşma izni verilmemeli

Bu haber 08 Mayıs 2014 - 20:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksek Okulu (KMYO) Müdürü Prof. Dr. İbrahim Ak, Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Arca Atay ile Yüksek okul yöneticileri ve öğretim görevlileri, önceki gün Belediye Başkanı Ali Özkan’ı ziyaret etti.

 

Gerçekleşen ziyarette EKODER Başkanı Acar Atay ve EKODER ikinci başkanlığını sürdüren Karacabey Meslek Yüksek Okul Müdürü İbrahim Ak’la Karacabey’in değerleri üzerine sohbet eden Başkan Özkan, özellikle çevreye olan duyarlılıklarının altını çizdi.

 

EKODER Başkanı Atay, Kocaçay Deltası’nın ve Karacabey Longozu’nun deniz, göl, kumul, orman ve subasar olmak üzere en az 5 farklı ekosisteme sahip ve her birinin kendine özgü bitki ve hayvan varlığı olduğunu, buraların mutlaka korunması gerektiğini ve hiçbir yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğini ifade etti. Büyükşehir’in gerçekleştirmeyi planladığı kanal projesinin hayat bulması işinin her yönüyle el alınması gerektiğini de belirten Atay, işin uzmanlarının konuyu her yönüyle tartışması gerektiğinin altını çizdi.

 

Başkan Özkan’da, tarım potansiyelinin yanı sıra, kültür, sanat, tarih ve turizm yönleriyle de Karacabey’in anılması gerektiğini belirterek, “Bunun için tespitlerimiz sürmekte ve neler yapabiliriz kaleme alınmakta” ifadesine yer verdi.

 

İlçe sınırlarındaki Karacabey Longozu’nun ve beraberinde Kocaçay Deltası’nın henüz Bursalılar tarafından bile bilinmediğini ifade eden Özkan, yeni dönemde bilinçli ve kontrollü bir tanıtımın gerçekleşeceğini ve bölgenin tüm yönleriyle ele alınacağını söyledi.

 

Özkan, Kanal projesi ile ilgili olarak ise, “Bizler yıllar önce Kocaçay’ı tehdit edecek tersaneye karşı çıkmıştık ve sonucunda tersane o bölgeye yapılmadı. İstihdam yaratalım derken doğayı mahvetmemek için tersaneye karşı çıkmıştık. Yine bu hassasiyetimiz aynı şekilde devam etmektedir. Asla doğal yaşamı yok sayamayız, saymayacağız” şeklinde konuştu.

 

001-lon-goz-yapi-002

 

Prof. Dr. İbrahim AK’ta, Karacabey’in ülkemiz tarım ve hayvancılığı açısından çok önemli potansiyele sahip olduğunu, tarıma dayalı sanayinin bu bölgede yoğunlaştığını, bu nedenle sanayinin ihtiyaç duyduğu teknik ara elemanların yetişmesinde eğitimin önemine değindi.

 

Ak, özellikle tarım ve hayvancılık konusunda eğitim veren kurumların bu bölgede yer alması ve sanayi ile işbirliğinin uygulamalı eğitim ve üniversite araştırmaları açısından önemli bir avantaj olduğunu belirtti.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN