Tek seslilik Bursa’ya kazandırır « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Tek seslilik Bursa’ya kazandırır

Bu haber 05 Mayıs 2014 - 18:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Ticaret Borsası (BTB), dünyanın en kaliteli sofralık zeytinleri arasında gösterilen “Gemlik tipi zeytin” üreticilerinin yanında. Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, ince kabuğu, küçük çekirdeği, bol etli yapısının yanında yüksek yağ oranıyla dünyanın en kaliteli sofralık zeytinleri arasında yer alan Gemlik tipi zeytinde söz sahiplerinin, Bursalı üreticiler olduğunu söyledi.

 

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın, Bursa Ticaret Borsası’nın yönetim kurulu ve meclis üyeleri, “Bursa Ticaret Borsası Üyeleriyle Buluşuyor” projesi kapsamında Gemlik, Orhangazi ve İznik’teki zeytin üreticileriyle buluştu.

 

BTB heyeti ilk olarak, Gemlik Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Acar ile Gemlik Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Gemlikli zeytin üreticileriyle biraraya geldi. Gemlik Ticaret Borsası ziyaretinde, Gemlik tipi zeytinin tanıtım çalışmaları üzerinde durulurken, BTB Başkanı Matlı, bu konuda tek ses olmanın Bursa’nın yararına olduğunu söyledi.

 

Matlı, “Bu konudaki birlik ve beraberliğimiz zeytinimizin ününe ün katacaktır. Biz birlikte hareket ederek Gemlik tipi zeytin adını daha fazla duyurabiliriz. Bu konuda Bursa Ticaret Borsası olarak üzerlerine ne düşüyorsa yapmaya da hazır” diye konuştu.

 

001-oz-mat-tek-se-002

 

Butik üretim ile markalaşma vurgusu

 

Bursa Ticaret Borsası heyetinin bir sonraki durağı Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası oldu. Burada da Orhangazili üreticilere hitap eden Özer Matlı, zeytin üretiminde markalaşmaya giden yolun butik üretimden geçtiğini dile getirdi.

 

Dünya genelinde ün yapmış Gemlik tipi zeytininin Mudanya, Gemlik, Orhangazi ve İznik başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde üretilebildiğine işaret eden Matlı, Bursa’nın, Gemlik tipinde bir farklılaşma yapması gerektiğini savundu.

 

Şuan Gemlik tipi zeytinde bilinirliliğinin önemli seviyelerde olduğunu hatırlatan Matlı, “Fakat biz zeytincilikte de tıpkı kestane şekeri denildiğinde akla gelen marka gibi markalar çıkarmalıyız. Bunun için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Bu daha küçük üretimler de yani butik üretimler de olabilir. Biz, zeytincilikte Bursa markasının, Gemlik markasının daha da güçlenmesi için destek vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

 

Bursa Ticaret Borsası heyeti, son olarak Bursa Ticaret Borsası İznik İlçe Temsilciği’nde İznikli zeytin üreticileriyle biraraya gelirken, buradaki üreticilerin sorunlarını ve taleplerini hakkında bilgi aldı.