Küçük çiftçiyi düşünen yok « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Küçük çiftçiyi düşünen yok

Bu haber 18 Nisan 2014 - 5:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası, 12 Nisan 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan, “Tarımsal Desteklemeleri” değerlendirdi. Söz konusu desteklemeleri yetersiz bulan Ziraat Odası yöneticileri, küçük çiftçiye sahip çıkılmadığını ve daha çok büyük sanayicinin kollandığını savundu.

 

Tarım ve hayvancılık sektörü için 2014 yılında uygulanacak tarımsal desteklemeleri değerlendiren Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Karaca ile Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karahasanoğlu hükümete, “Kaşıkla verip, kepçeyle almayın” mesajı verdi.

 

Karaca ve Karahasanoğlu, yazılı yaptıkları basın açıklamasında şunları söyledi: “Açıklanan kararda birçok destekleme miktarında herhangi bir artışa gidilmediği için ‘eski yıllarda olan artışlar yetersiz’ gibi bir açıklama maalesef yapamıyoruz. Bundan sonraki kaygımız ise önümüzdeki senelerde bu miktarlarda düşüşler yaşanmasıdır.

 

Mazotta dekara, ‘bir su bardağından az’ destekleme

 

Dekar bazlı olarak yapılan mazot ve gübre desteklemelerinde; mazotta ürüne bağlı olarak 30 kuruş ile 50 kuruş arasında artış, gübrede ise ürün farkı olmadan 50 kuruşluk artış kararı verilmiştir. Buna göre hububat, yem bitkileri, sebze ve meyve tarımı yapan üreticilerimiz dekara 70 mililitre (bir su bardağından az) daha fazla mazot alıp gönül rahatlığı ile kullanabileceklerdir (!) Şanslı olan yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri yetiştiricilerimiz ise, 115 mililitre daha fazla mazot alabileceklerdir. Ürün farkı olmadan artış sağlanan gübre desteklemesi sayesinde ise 420 gram daha fazla gübre satın alınabilecektir.

 

Fark ödemeleri desteklemesinde ise piyango ayçiçeği ve zeytinyağına vurdu

 

Fark ödemeleri desteklemelerinde sadece 3 üründe artışa gidilmiştir. Bunlardan bölgemizde yetiştirilen ayçiçeği fark ödemesi 24 kuruştan 30 kuruşa, zeytinyağı ise 60 kuruştan 70 kuruşa artış olmuştur. Diğer artış ise bölgemizde yetiştirilmeyen kütlü pamukta olmuştur. Bölgemizde yetiştirilen önemli ürünlerden dane mısır 4 kuruş, buğday ve arpa 5 kuruş ve çeltik, kuru fasulye, nohut ise 10 kuruş olarak devam etmektedir.

 

001-zirat-k-ciftci-002

 

İyi tarım desteklemesi ikiye katlandı

 

Bitkisel üretime verilen diğer desteklemelerde de değişiklikler olmazken, organik tarım ve iyi tarıma yapılan desteklemelerde artışlar yapıldı. İyi tarım sebze üretiminde destekleme dekar başına 25 TL’den 50′ye çıkarılmıştır. Bu nedenle bütün salçalık domates üreticilerimizin anlaşmalı oldukları firmalar ile birlikte işbirliği içinde iyi tarım sertifikası almaya çalışmaları gerekmektedir.

 

Hayvancılıkta ise piyango manda ve tiftik keçisi yetiştiricilerine denk geldi

 

Hayvancılıkta yapılan desteklemelerde ise neredeyse hiç değişiklik olmadı. Anaç manda desteği hayvan başına 350 TL’den 400 TL’ye, tiftik keçisi ise 17 TL’den 20 TL’ye çıkartılırken, besilik erkek sığır desteklemesinin ne kadar yapılacağı açıklanmadı. Bunun yanı sıra tam olarak nasıl bir destekleme olacağı anlaşılmasa da Güney Doğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz, Konya bölgesinde besilik materyal üretimini hayvan başına 350 TL, buzağı başına 150 TL destekleme yapılması kararı verilirken bölgemiz için böyle bir destekleme uygun görülmemiştir.

 

Gerçek demokrasilerde küçük ve güçsüzler korunur

 

Yeni bir destekleme olarak da 500 baş üzeri küçükbaş hayvana sahip işletmeler sürü yöneticisi çalıştırdıkları takdirde 5.000 TL gibi bir destek alacaklardır. İlçemizde ve ülkemizde 500 baş ve üzeri küçükbaş hayvan işletmesi çok azdır. Tarım Bakanlığı’nın son yıllarda artan büyük işletme sevdası nereden gelmektedir? Tarımla ve hayvancılıkla uğraşan sanayiciler ve holding yapılı işletmelerin Ankara’daki güçlü lobileri bilinmektedir. Gerçek demokrasilerde siyasiler, küçük ve güçsüz kişi ve işletmelerin gelişmelerini sağlamak için çalışırlar!

 

Küçük çiftçiyi küçümsemeyin

 

Seçim süreçleri devam etmektedir. Kırsalda yaşayan insanlar bilinçlenmiş, imkânları nispetinde kız-erkek çocuklarını yüksekokullarda okutmaktadır. Kırsalda yaşayan insanlar küçümsenmemelidir. Tarım desteklemeleri, ‘Kaşıkla ver, kepçe ile al’ zihniyeti ile olmamalıdır. Ülkemizde tarım desteklemelerine ayrılan rakam 10 milyar TL iken, sadece ağırlıklı olarak küçük üreticinin kullandığı mazottan devlet bu kadar parayı Ö.T.V. ve diğer vergiler ile birlikte almaktadır. Bu rakama gübre, tarım ilacı ve diğer girdilerden alınan yüksek KDV, desteklemelerden kesilen vergiler ve ürün brüt miktarından alınan stopaj kesintileri hariçtir.

 

Türkiye’nin en önemli sektörü tarım ve hayvancılık politikalarını düzenleyenler bu gerçekleri göz önünde tutmalıdır. Son pişmanlıklar fayda vermeyecektir.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN