Çiftçiye borç erteleme yapacak mısınız? « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çiftçiye borç erteleme yapacak mısınız?

Bu haber 14 Nisan 2014 - 15:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ülke çapında yağış azlığı nedeniyle etkili olan kuraklık Bursa çiftçisini de olumsuz etkiledi. CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, kurak geçen kış ve ihtiyaç duyulan Nisan yağmurlarının yetersizliğinden dolayı başta buğday olmak üzere bazı ürünlerde zorunlu olarak sulamaya başlanması ve ilerleyen günlerde mevsim gereği başlayacak sulama için mevcut su rezervinin yetersiz olmasını TBMM gündemine taşıdı.

 

Tayan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e, “Bakanlık olarak kuraklık sebebi ile ortaya çıkan bu durum için yol gösterici bir ürün planlaması var mıdır?” diye sordu.

 

Başta Çınarcık, Babasultan, Boğazköy gibi sulama amaçlı barajların ve tüm göletlerde su seviyelerinin yüzde 30′un altında olduğunu belirten Turhan Tayan, şunları söyledi: “Yeraltı sularında düşüş var. Yaz başında yağacak yağmurların ise buğday, domates gibi ürünlere hastalık getirme riski söz konusu. İnegöl’de Babasultan Barajı hala sulama şebekesine kavuşamadı. İnegöl ‘de Halhalca Göleti’nde su seviyesi yüzde 30′dur. Taze fasulye ekimi ve sulamasında sorun vardır. İnegöl Kurşunlu Göleti yine dolmamıştır.

 

Seviye yüzde 30′dur. Bu göletten 4 bin 500 dönüm modern çilekçilik tehlikededir. İnegöl Eymir Göleti dip yapmıştır. 3 bin dönüm çilek ve meyve sulamasının imkânı kalmamıştır. Yine İnegöl Şipali Göleti 2 bin dönüm ay çekirdeği, patates ve pancar üretimini karşılarken bu yıl su seviyesinin yetersizliği üretimi riske sokmuştur.

 

Yenişehir’de Boğazköy Barajı’ndan yapılması öngörülen sulama maalesef sulama şebekesi tamamlanıp devriye girmediğinden imkansızdır. Öte yandan Yenişehir’de yer altı sulama tesisi,  55 bin dönüm arazi yaz sulaması için henüz devreye alınmamıştır.”

 

İnegöl, Yenişehir, İznik ve Bursa ova köylerinde 29-30 Mart sabahları vuku bulan don sebebi ile kiraz, erik ve armudun önemli ölçüde zarar gördüğünü söyleyen Tayan, “Bölgede sulama sorunları had safhadadır. Kırağı meyvelere zarar vermiştir. Ayrıca Karacabey, Mustafakemalpaşa ve İznik’e bağlı ova köylerinde çiftçilerin sulama birliklerine borçları vardır. Kuraklık ve kırağı sebebi ile bu borçların ödenmesi imkânsız hale gelmiştir.” dedi.

 

Tayan, Bakan Eker’e şu soruları yöneltti: “Bakanlık olarak kuraklık sebebi ile ortaya çıkan bu durum için yol gösterici bir ürün planlaması var mıdır? Yıllardır tamamlanmayan Çınarcık, Babasultan ve Boğazköy barajları sulama şebekeleri ne zaman tamamlanacaktır?

 

Çiftçilerin sulama birliklerine olan borçlarını yeniden yapılandırarak yeni bir kolaylık düşünüyor musunuz? Çiftçinin Tarım Kredi ve Devlet Bankaları’na olan borçlarının ertelenmesini yapacak mısınız?”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN