Tarihinizi merak ediyorsanız okuyun « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Tarihinizi merak ediyorsanız okuyun

Bu haber 21 Mart 2014 - 5:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabeyli Araştırmacı Yazarı Şaban Yalazı, Karacabey ile ilgili uzun uğraşlar sonunda hazırladığı, Osmanlı döneminden kalma çok sayıda bilgi ve belgelerden derlendiği 6 cilt eser ile ilçe tarihini anlatan kitabını Sadık Yılmaz Halk Kütüphanesi’ne hediye etti.

 

Değeri paha biçilemez olan eserleri Sadık Yılmaz İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Sedat Özden’e teslim eden Şaban Yalazı, Karacabey’in Osmanlı dönemini merak edenlerin Kütüphane’ye gelmelerini istedi.

 

Büyük bir özveri ve uğraşlar sonunda Başbakanlık arşivlerinden elde ettiği bilgiler çerçevesinde çalışmasını tamamladığını dile getiren Yalazı, “Başbakanlık arşivlerinde Osmanlıca yer alan bu bilgileri Türkçe’ye çevirmek için 8 ay Osmanlıca kursuna bile gittim. Kurs sonunda Osmanlıca öğrendiğim söylenemez ama öğrendiklerim bana yetti.” dedi.

 

001-saban-yal-kitap-002

 

Ömrünü Karacabey’in tarihine ve bilinmeyenlerine harcadığını belirten Şaban Yalazı, 1570’li yıllardan sonra Osmanlı kayıtlarından Mihaliç ile ilgili elde ettiği bilgileri derlediğini kaydetti.

 

Yalazı, “Bu eserlerde Karacabey’in mahalle ve köylerinin durumu, insanlarımızın yaşam şekli, nüfusu, gelir defterleri, vergi verenler, Mihaliç isminin Karacabey adını almasının belgesi (aynı şekilde Sultaniye ve Hamidiye köyleri de var) gibi çok sayıda bilgi ve belgeler bu çalışmalarımın içinde yer almaktadır.

 

Açıkçası iğneyle kuyu kazıdım. Bu eserleri ait olduğu yere yani Karacabey’e kazandırdım. Ancak yaptığım bazı araştırmalarda Karacabey’in tarihine çok fazla sahip çıkmadığını gözlemledim ve üzüldüm. Örneğin, Canbalı Köprüsü inşaatı sırasında Karacabey için ölen 8 kişinin isminin yer aldığı bir taş vardı. İşte o taş sanırım ikinci köprü yapımı esnasında yok olmuş. Ne olduğunu bilen yok. Tarihi Kümbetli Camii, 3 dine de hizmet etmiş ancak, restorasyon sırasında İslamiyet dışındaki dinlere ait simgeler silinmiş, kazınmış.

 

001-saban-yal-kitap-003

 

Bu bilgiler için gerçekten çok uğraş verdim ve emin ellerde olması için Kütüphane’ye vermek istedim. İsteyen Karacabeyliler, bu eserleri Kütüphane’ye gelerek ulaşabilirler.” diye konuştu.

 

Şaban Yalazı’ya bu paha biçilemez eserleri nedeniyle teşekkür eden Sadık Yılmaz İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Sedat Özden, Karacabeylilerin tarihini öğrenmesini ve sahip çıkmasını istedi. Özden, bu önemli bilgileri incelemek isteyenlere her zaman yardımcı olmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN