Ara dönem kayıtları başladı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Ara dönem kayıtları başladı

Bu haber 07 Ocak 2014 - 7:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Sezgin Ak, Ara Dönem Çırak Öğrenci kayıtlarının 2 Ocak-3 Şubat tarihleri arasından yapılacağını duyurdu.

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ak, “En az ilköğretim okulu mezunu olup 3308 sayılı kanun kapsamındaki bir işyerinde fiilen çalışan 14 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almamış, bünyesi ve sağlık durumu çalıştığı işe uygun kişilerin Mesleki Eğitim Merkezi’ne başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

 

On dokuz yaşını geçmiş ancak daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş kişiler de çıraklık eğitimine kayıt yaptırabilirler. 3308 sayılı kanunun 13. maddesine göre; kanun kapsamındaki meslek alanlarında faaliyette bulunan işyerleri, on dokuz yaşından gün almamış kişileri çıraklık sözleşmesi yapmadan yanlarında çalıştıramazlar.

 

001-ara-donem-cirak-002

 

Çırakların kayıtlarını yaptırıp sözleşmeli çırak olarak çalışmalarının sağlanması hem çırağın kendisine, ailesine hem de işyeri sahibine büyük avantajlar sağlamaktadır. Sözleşmeli olarak okula kayıtlı çıraklarımız her şeyden önce sosyal güvence altına alınırlar. Yani çıraklarımıza kayıtlı olarak çalıştıkları çıraklık süresi boyunca iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası primleri devlet tarafından ödenmektedir.

 

İşyerinde çalışan ve eğitime alınan çırakların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi işverenlerin maddi yükünü hafiflettiği gibi çırak öğrencilere ödenen ücretler de her türlü vergiden muaf tutulmuş ve işverene gider olarak gösterebilmesi sağlanmıştır. Ayrıca teorik meslek eğitimi gören çıraklar, işyerine daha faydalı olmakta, yapılan üretimin kalitesinin yükseltilmesine, verimin artmasına katkı sağlamaktadır.

 

Çıraklık sisteminin avantajlarından yararlanmak isteyen işverenler, yanlarında çalıştırdıkları çırakların kayıtlarını 2 Ocak-3 Şubat 2014 tarihleri arasında yaptırmaları gerekmektedir. Bu vesileyle çıraklarımıza ve işverenlerimize hayırlı işler ve bol kazançlar diliyorum.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN