Ülke Soyuluyor 2 « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Ülke Soyuluyor 2

Bu haber 20 Aralık 2013 - 1:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

17 Aralık 2013 tarihli yazımda, Türkiye’nin nasıl soyulduğunu yazmıştım. Bugün yine bu konuya devam edelim. Türkiye’deki kömür madenlerinin pek çoğu kaliteli değil diyerek rapor düzenliyorlar. Ocakları kapatıyorlar. Sonra bu ocaklara 5600 kalorili yeni raporlar verilerek özel sektöre devrediyorlar. Bunları Başbakanda biliyor.

 

CHP’li Aykut Erdoğdu yolsuzlukları anlatmaya devam ediyor. “Şırnak’taki maden (kömür ile petrol karışımı kaliteli maden) devlet elinde olsa ihale yapılması lazım, o nedenle özel idareye devrediliyor. Özel idare de hükümete en yakın şirkete işletmesini ihalesiz veriyor. Bu maden ihale ile verilse 10 kat fazlaya verilir. Kamu malı peşkeş çekiliyor” diyor.

 

“En baba kömürün tonu 120-130 TL. İhalesiz kömür almak ihaleye fesat karıştırmaktır. Bakanlıklar bu kömürü tonu 400 TL’den alıyor. Devlet böylece 2.5 milyar dolar zarara uğratılıyor.”

 

Erdoğdu, “Bu hükümet ‘fakire dağıtılan kömürde ihaleye ihtiyaç yok’ diye kanun çıkartıyor. Acil durumlarda ‘deprem, yangın, sel’ gibi durumlarda ihale olmayabilir. Kömür alımı acil midir?

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının depolarında; lastik dolu olduğu halde ihalesiz 18,8 milyon liralık lastik alınıyor, stok ediliyor. Maden işçisi benim onurumdur. Kömür madenlerini soyanlar şimdi o madenleri ve santralleri bedava alacaklar. Tam kapitalist sistem. Yatağandaki işçilerin isyanı bunadır. Sonra oradaki işçiyi işten çıkaracaklar asgari ücretle işçi çalıştıracaklar” diyor A. Erdoğdu.

 

Doğalgazda sözde sözleşme düzeltildi ve bu sözleşme 2026 yılına kadar geçerli kabul edildi. 2007 yılı Sayıştay raporlarına göre iki yılda devletin zararı 526 milyon dolardır. Sözleşmede ‘al ve öde’ maddesi var. ‘Almazsan’da ödeyeceksin. Bu sözleşmede gazın tamamını da alamıyoruz. Bu gazın tamamını al kömür yerine fakir fukaraya doğalgaz ver. Neden vermiyorlar diye soruyor A. Erdoğdu.

 

”İngiltere, Fransa, Almanya 320 dolara doğalgaz alıyor ama Türkiye 406 dolara alıyor. Hem de doğalgaz boruları Türkiye’den geçiyor. 90’lı yıllarda alınan doğalgazdaki yolsuzluk bugünün %1’i durumunda” diyor A. Erdoğdu.

 

“Yanlış yönetim, yolsuzluk, adam gibi devlet olsaydık doğalgaza harcadığımız para yarı yarıya inerdi” diyor A. Erdoğdu. “Sayıştay raporlarına göre 2010-11-12 yılları için alamadığımız doğalgaza karşı ödediğimiz para 3,9 katrilyon TL’dir” diyor A. Erdoğdu.

 

“Dünya bankasından doğalgaz depolama tesisleri için para alınıyor. Tesis yapılamıyor, anlaşmaya göre para iade ediliyor. Ama işlemler için ayrıca 10 milyon Euro para ödeniyor” diyor A. Erdoğdu.

 

“Dünyadaki büyük bir şirket Suudi Arabistan, Yunanistan ve Türkiye’de bir iş için rüşvet dağıtıyor. Bu rüşvetten dolayı Yunanistan 3 bakanını değiştirmek zorunda kalıyor. Türkiye’de ise 57 milyon dolarlık bu rüşvetin aydınlatılabilmesi için zamanın Enerji Bakanı Hilmi güler soruşturmaya dahi izin vermiyor” diyor A. Erdoğdu.

 

CHP vekili çok konulara değindi. Ben bazı sözlerini kısaca yine buraya aktarayım. “Yoksulun sırtından doyan, bu hırsızlara lanet olsun. Türkiye’de yetimin malı yağmalanıyor, bu alçaklıktır. Bu yolsuzlukları ortaya çıkaran Sayıştay’ı ortadan kaldırmaya kalktılar. AKP iktidarı inanılmaz yalan söylüyor. Enerji Bakanlığında yolsuzluk çetesi var, tezgâh var. Uyanın ey halkım. Rüşvet, yolsuzluk olağan hale geldi. Yazıktır, günahtır bu ülkeye.

 

Bunların ar damarı patlamış. Yolsuzluktan dolayı BOTAŞ batıyor. Fiyatlar ikiye katlanıyor. Enerji Bakanı ‘paramız yok’ diyor. Bir iş adamına iş yaptırılıyor, 20 milyonluk iş 80 milyon dolara. Başbakan’da 130 milyar dolarımız var diyor. Nerde o parada 20 milyonluk işi 80 milyona yaptırıyor. Bu da başka bir tür yolsuzluk çeşidimidir?

 

“Enerji Bakanı benim açıkladığım bu yolsuzluklara yüreğin yetiyorsa cevap ver” diyor A. Erdoğdu.

 

“Eğer namuslu, yandaş, yalaka, korkak medya bunları yazabilseydi, TV’lerde yayınlanabilseydi, bu kadar yolsuzluk yapamazlardı” diyor A. Erdoğdu.

 

Şimdi Hükümete göre dünün kahramanı bugünün vatan haini Mehmet Baransu’nun Twitteri’ni okuyalım.

 

“Sayın Başbakan, Alparslan ne yaptı da yanınızdan kovdunuz. Hangi pis işlere girdi ve siz kendisi hakkında neden soruşturma açmadınız”

 

“İran paralarını ve altınlarını kimler yedi. Bir danışmanının cep telefonundaki 1 milyar dolar mesajı neyin nesi? Bu mesajı hangi İranlı attı. O İranlı ile Zeytinburnu’ndaki kafede kimlerle biraraya geldi. Hangi pazarlıklar yapıldı. Bu pazarlıklarda hangi AKP’li Bakanın vekili vardı?”

 

“İki haberle Başbakanın kimyasını bozdum. Üstelik bu haberler devede kulak haberlerdi”

 

Bende şöyle diyorum. İnönü’nün sözleriyle, “Bu ülkede namuslular, namussuzlar kadar cesur olmalıdır”

 

M. Baransu, neden bunları ayağına basılmadan evvel açıklayamadın. Sende daha çok bilgiler var o bilgileri açıkla, kendine dikkat et ve korkmadan açıkla.

 

Uyan milletim uyan, AKP’ye oy verenler soygunu gör artık.