Hükümet fiyat mağduriyetini gidermeli « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Hükümet fiyat mağduriyetini gidermeli

Bu haber 20 Aralık 2013 - 8:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ticaret Borsası Başkanı Murad Bertan, katıldığı UHK toplantısında, hükümetin mısır fiyatlarındaki mağduriyeti gidermesi gerektiğini söyledi.

 

Karacabey Ticaret Borsası (KTB), Konya’da düzenlenen ‘Ulusal Hububat Konseyi Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı. Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çevik’in başkanlığında düzenlenen toplantıya, Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli, TMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Küçük, UHK Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Kurul Üyeleri, Araştırma ve Danışma Kurulu Üyeleri, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen ve Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Ulusal Hububat Konseyi Meclis Üyesi Murad Bertan katıldı.

 

Geniş katılımla gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan UHK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çevik, “Günümüzde gıda stratejik bir ürün olarak gerektiğinde bir silah olarak kullanılmaktadır. Bu açıdan buğday, mısır ve pirinç gibi ürünler üzerindeki politikalarımızın önemi çok büyüktür.” diyerek hububat sektörünün önemini vurguladı.

 

UHT’nin kuruluşundan buyana sektörle ilgili çalışmalara hız verildiğini dile getiren Çevik, konseyin faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Çevik ayrıca, TMO’nun bu yıl uygulamaya koyduğu ‘Kaliteye Dayalı Alım Politikası’na da açıklık getirdi.

 

Toplantıda konuşan KTB Yönetim Kurulu Başkanı ve UHT Meclis Üyesi Murad Bertan da, bölgemizde hububat olarak en çok mısır ekimi yapıldığını ve son yıllarda hava ve iklim şartlarından dolayı mısırın rutubetinin düşürülememesi nedeniyle yüksek rutubetli mısır hasadı gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Bunun sonucunda, ülke genelinde mısır ekimi yapan bölgelere göre çok düşük fiyattan çiftçinin ürününü satmak zorunda kaldığını belirten Bertan, “Buna paralel, hükümetçe dane mısıra kilogram başına verilen destekleme fiyatı da son yıllarda çok düşük kalmıştır. Düşük destekleme nedeniyle yöre çiftçisinin ürün satış fiyatı ile birlikte destekleme miktarı da çok düşük kaldı. Hükümetin, mısırın kilogram basına destekleme miktarını bölgelerdeki rutubet oranının yüksekliğine göre farklı farklı fiyat belirlemesi yaparak, bölgeler arasındaki fiyat mağduriyetini gidermesi gerekir.” dedi.

 

Bertan’ın dile getirdiği konuyu gündeme alan konsey, sıkıntıları ilgili bakanlığa bildirilme kararı aldı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN