Bunun adı av değil katliam « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bunun adı av değil katliam

Bu haber 13 Aralık 2013 - 5:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Avcılık ve Atıcılık İhtisas Derneği Başkanı Necdet Elveren, yağan karla birlikte hareketlenen av sezonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Elveren, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “İnsanların avcılığa, insanlık tarihinin bilinen en eski zamanlardan beri canlarını korumak, yiyecek ve giyeceklerini sağlamak gibi hayati ihtiyaçlarının temini için başladığını bilmekteyiz. İlerleyen çağlar boyunca insan, besin değeri yüksek hayvanları ele geçirmek için bazı av yöntemlerini de kullanmaya başladığını mağaralara yaptıkları resimlerden anlıyoruz. Bu nedenlerle gelişen teknik ve aklın da yardımıyla, tuzaklardan yararlanma, pusu kurma gibi yöntemlerle insan doğa ve av hayvanları karşısında biraz güç kazanmış ve daha ona hakim olmuştur.

 

Ancak gelinen noktada, avcılar gezmek istemiyor, araziyi taramak, avını aramak yerine tuzak kurarak avlanmayı tercih ediyor. Bazı avcılar avlanacakları bölgeye tuzaklar ve av teypleri kurarak, kuşları sürüler halinde ufak bir alana indirerek katliam yapmak istiyorlar. Avcılarımız şunu unutmasın, av olmazsa avcıda olmaz. Eğer belirtilen limitlerde tuzak kurmadan avlanırlarsa uzun yıllar avcılık yapabilirler, katliam yapmaya devam ederlerse ileride vuracak kuş da bulamazlar.”

 

Av ve yaban hayatını korumak ve devamını sağlamak amacıyla, avcıların daha sık kontrol edilmeye başlandığını ifade eden Elveren, Merkez Av Komisyonu’nun aldığı kararla koruma altına alınan hayvanları vuranlara ağır para cezalarının verileceğini söyledi.

 

Başkan Necdet Elveren, “Avcılıkta kullanılması yasak olan teypler, yasa dışı avlananlar tarafından, av hayvanlarını yanıltmak ve bir yere yönlendirmek için kullanılıyor. Avlanmak istenen hayvanın sesinin kaydedildiği teyp, sesi açılarak kamufle edilip hedef alanına yerleştiriliyor. Teypten yükselen sesi duyan av hayvanları, cinsdaşlarının orada bulunduğunu zannederek ses kayıt cihazının bulunduğu yerde toplanıyor. Bunu fırsat bilen tuzakçı, ateş ederek çok sayıda hayvanı telef ediyor. Belgeli avcılar tarafından etik dışı bulunan ve kullanılmayan bu tür araçlara genelde yasa dışı avlananlar bohçacılar rağbet ediyor. Ayrıca avcılıkta pek rastlanılmayan fesatlıktan bohçacılar birbirlerini şikayet ediyorlar.” dedi.

 

Avcıları, canlı mühre kullanılması konusunda da uyaran Elveren, bunun yasak olduğunu belirterek, gümeleri kötü amaçlarla kullanan avcıları ve bohçacıları, avcıların kendilerine bildirilmesini istedi.

 

Karacabey Avcılık ve Atıcılık İhtisas Derneği Başkanı Necdet Elveren, son olarak şunları söyledi;

 

“Avcılık eskiden; insanın kendisini korumak, karnını doyurmak, giyeceklerini sağlamak, hayvan ehlileştirmek, hayatta kalabilmesi için yapılırdı. Bu insanlar yaşayabilmek için doğal olarak avcıdır.

İnsanlar, yaşamak için sadece maddi ihtiyacını karşılayacak kadar avlanırlardı.

 

Avcılık bugün; tabiatla kucaklaşmak, av hayvanını tabii ortamında görmek, heyecan yaşamak, vurduğunu göstermek, anlatmak, dinlenmek, dinçleşmek, tazelenmek, maddi kazan, zevk, spor, dinlenme için yapılıyor.

 

Ayrıca; bıldırcın avlamak için ses cihazı kuran, geceleri ışık yardımı ile tavşan avlamaya çalışan,

ağır kış şartlarında yaban hayvanlarının fiziki imkansızlıklarını kendisine avantaj sayan, motorlu taşıtlarla av yapan, geceleri gece görüş dürbünü kullanmak sureti ile avlanan, yasaların öngördüğü avlanma metotlarının dışında avlanmayı alışkanlık haline getiren, yaban hayvanlarının çiftleşme dönemlerinde tepkilerinin en düşük düzeye indiği anlarda avlanan, hayvanları yeme alıştırmak sureti ile hayvanların zayıf yönünden istifade yoluna giden avcı kılıklı, ahlak yoksunu kişi, gerçek avcıların, dolayısıyla insanların yüzkarasıdır.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN