Binanız riskli görülürse yıkılır « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Binanız riskli görülürse yıkılır

Bu haber 13 Aralık 2013 - 4:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’deki mahalle ve köy muhtarları, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgilendirildi. Belediye Meclis Toplantı Salonu’ndaki seminerde, Bursa Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdür Vekili Bayram Okumuş, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’la ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

 

Belediye daire amirleri, belediye personeli, mahalle ve köy muhtarlarının katıldığı seminerde konuşan Bayram Okumuş, 6306 Sayılı Kanunu’nun amacının afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemek olduğunu söyledi.

 

Bayram Okumuş; “Riskli yapıların tespiti öncelikle yapı malikleri veya kanuni temsilcileri tarafından, Bakanlıkça lisanslandırılan kurum ve kuruluşlara yaptırılır ve sonuç Bakanlığa veya İdareye (Büyükşehirlerde Büyükşehir Belediyesi) bildirilir. Şu anda Bursa’da içlerinde Uludağ Üniversitesi ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın da bulunduğu 15 tane Bakanlıkça lisanslandırılmış kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde ilan edildiği gibi belediyemizden de temin edilebilir. Kısaca kentsel dönüşümün ilk adımında yaşadığınız binanın ister tek katlı bir konut olsun, isterse çok katlı yapının bir dairesinde oturan olsun, risk tespitinin lisanslandırılmış kuruluşlara yaptırılması gerekmektedir.

 

Bu risk tespitini yaptırmak zorunda değilsiniz. Kanunda da böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak konutunuzu tanımıyor, bilmiyorsanız ve şüpheleniyorsanız, ailenizle beraber güvenli ve huzurlu yaşamak için risk tespiti yaptırmanız uygun olacaktır. Çok katlı ve birden fazla hissedarı olan yapılarda maliklerden bir tanesinin müracaatı yeterli olacaktır. Böyle bir durumda risk tespitini yaptırmak isteyen malike diğer malik veya maliklerin engel olması durumunda, riskli binanın tespitini, tahliyesini ve yıktırılmasını engelleyenler hakkında Türk Ceza Kanunu’na göre işlem yapılabilecektir. Riskli olarak tespit edilen binalar Tapu Müdürlüğü’ne bildirilecek ve tapu kütüğüne işlenecektir. Malikler, Tapu Müdürlüğü’nce yapılacak tebligattan itibaren 15 gün içinde, Bursa Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne verecekleri bir dilekçe ile riskli yapı tespitine itiraz edebilirler.” dedi.

 

001-bina-kent-donus-002

 

Riskli bina raporu uygun görülürse yıkım süreci başlar

 

Bayram Okumuş sunumunun devamında, riskli bina tespitine yapılan itirazların 4′ü üniversitelerce ve 3′ü bakanlıkça belirlenen ve 7 üyeden oluşan teknik heyetin inceleyeceğini, ayrıca bu heyetin, riskli bina raporunu uygun bulması halinde raporun kesinleşerek, yıkım sürecinin başlayacağını dile getirdi.

 

Okumuş; “ İtiraz sonucunda binanın riskli olmadığına karar verilmesi halinde ise tapuya konulan şerh kaldırılacaktır.” diye konuştu.

 

18 aya varan kira yardımı

 

Bayram Okumuş, riskli alanlarda, rezerv yapı alanlarında veya riskli binalarda yaşayan vatandaşlara talepleri doğrultusunda 18 aya kadar kira yardımı yapılacağını veya bankalardan kullanılacak kredilere faiz desteği sağlanacağını ifade etti.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN