Meslek odalarında seçim heyecanı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Meslek odalarında seçim heyecanı

Bu haber 10 Aralık 2013 - 7:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’de faaliyet gösteren 8 meslek odasının üyeleri yerel seçimler öncesi sandık başına giderek yeni yönetimini belirleyecek. Meslek odalarına başkan yada yönetici olacaklarda bu dönem en az lise mezunu olma şartı aranıyor. Ayrıca, meslek odası başkanı yada yöneticisi olan bir kişi genel ve yerel seçimlere giremeyecek.

 

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Karacabey’de faaliyet gösteren meslek odaları üyeleriyle birlikte sandık başına giderek yeni yönetimini oluşturacak.

 

Buna göre Karacabey’de faaliyet gösteren; Karacabey Motorlu Nakliyeciler ve Şoförler Esnaf Odası, Karacabey Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası, Karacabey Terziler ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Karacabey Kahveciler Aşçılar, Köfteciler, Gazozcular ve Tatlıcılar Esnaf Sanatkarlar Odası, Karacabey Berberler ve Kuaförler Odası, Karacabey Demirci, Marangoz ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Karacabey Soğancı, Sebzeci, Meyveci ve Benzerleri Odası ile Karacabey Kunduracı, Saraç ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın yaklaşık 2 bin 530 üyesi, Ocak ve Şubat ayı içinde yeni yönetimini belirlemek üzere sandığa gidecek.

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, bu yılki meslek odası seçimleri için yeni bir uygulamaya gitti. Bu uygulama T.C. Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 04.10.2013 tarih ve 28785 sayılı Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

odalar-secim-heyecan-002

 

Bu karara göre meslek odalarına başkan ya da yönetici olan kişiler, milletvekilliğine, belediye başkanlığına yada belediye meclis üyeliğine aday olamayacak. Aday olmak isteyenler, odalardaki aktif görevlerine son vermesi gerekiyor.

 

Ayrıca yönetimde yer alacak kişilerden bu dönem en az lise ve dengi okul mezunu olma şartı aranacak. Eğer oda üyeleri arasında lise ve dengi okul mezunu bulunmayan kişiler varsa, yerine orta ve ilkokul mezunu üye listede yer alabilecek.

 

Bu yasa doğrultusunda hareket etme zorunluluğu olan meslek odaları Ocak, Şubat yada Mart ayı içinde seçimlerini tamamlamış olacak. Kulislerde Karacabey’de faaliyet gösteren 8 meslek odası içinde 6 tanesinde birden fazla liste hazırlığı içinde olduğu öğrenildi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN