ATA’mızı Anlamak « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

ATA’mızı Anlamak

Bu haber 22 Kasım 2013 - 1:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

10 Kasım 2013 günü milyonlar sokağa döküldü. El ele tutuşan on binler Ata’mıza saygı zinciri oluşturdu. Anıtkabir doldu taştı. 10 Kasım’da 1.089.615 kişi Ata’sına koştu. Bunu sebebi nedir acaba? İktidar kendini sorguluyor mu acaba? Neden bu insan seli diyebiliyor mu?

 

Geçen yıl 10 Kasım günü Ata’sına gitmek isteyenlerin önüne barikat kurulmuştu. Sel gibi akan halk o barikatları yıktı ve Ata’sına saygı duruşunda bulundu. İktidar; Atatürk sevgisini halk üzerinde kırmak için kurduğu barikatları, bu yıl kurma cesaretini gösteremedi.

 

İktidar şunu anlamıyor. 75 yıl olmasına rağmen, dünyada hiçbir lidere gösterilmeyen bu sevgi, Atatürk’e gösteriliyor. Atatürk’e bu sevginin sebebi nedir? Atatürk, küllerinden bir ülke yarattığını, Avrupa’nın diktatörlerle yönetildiği bir dünyada, elinde her türlü yetki olmasına rağmen, Türkiye’ye Cumhuriyet yönetimini getirmesini, fakir ve bitap düşmüş ülkesini muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek için yaptığı inkılapları, ortaya koyduğu ilkeleri, ülkenin bağnazlıktan kurtulması için gösterdiği aydınlık yolu anlamıyor. İktidar ise bu ilkeleri benimsemiyor. Laikliği yok etmeye çalışıyor. Bu insan seli biraz da tepki selidir.

 

Şu ilkeye dikkat edilirse “Türkiye cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” Ne kadar kucaklayıcı, birleştirici, halkın eşit ve bir arada kalmasını sağlayıcı bir ifadedir.

 

İktidar ise benden-senden, bana oy veren-vermeyen, laik-anti laik, mezhepsel ve etnik köken olarak toplumu ayrıştırmaktadır. Devlet nişanlarından Atatürk siluetini ve T.C.’nin kaldırılması, hastanelerden, valiliklerden T.C. ifadesinin kaldırılması “Ne Mutlu Türküm Diyene” ifadelerinin kaldırılması, Andımızın okullarda kaldırılması, Atatürk sözünü ağzına alamayan bir Başbakanın olması, Atatürk sevgisini daha çok artırdı, artıracaktır.

 

Laikliği anlamayanlara şunu anlatayım. İlk meclisin bir oturumunda, Mustafa Kemal oturumu yönetiyor. Kürsüdeki bir hatip “Yahu bir laikliktir sözü gidiyor ne menem bir şey bu” deyince, Atatürk “Adam olmaktır beyefendi adam olmaktır” der.

 

Ah Atam ah, kaldır başını Anıtkabir’den bak Başkentine, adam olmayanların çoğaldığını göreceksin. Sana tahammül edemeyenleri göreceksin.

 

İktidar sahipleri hala Atatürk’ün bir dünya lideri olduğunu anlamıyor, onu ve inkılaplarını yok etmek çabası içersindeler.

 

Atatürk’e dünya hayran. Küba’da hiçbir devlet liderinin heykeli yok ama Atatürk’ün heykeli var. Amerika’da Atatürk heykeli dikildi. Atatürk, Türk ve dünya tarihine damgasını vurmuş, insanlığın takdirini kazanmış bir liderdir. Atam kalbimizde daima yaşayacaksın. Nur içinde yat.

 

M.KEMAL’İN ASKERİYİM – FB TARAFTARIYIM

 

2012 yılında futbol şampiyonluğunu Galatasaray, Fenerbahçe Stadı’nda kazanmış ve kupasını almıştı. FB taraftarların yapmış olduğu taşkınlıklardan sonra 60-65 yıldır FB taraftarlığını bıraktığımı 18.05.2012 tarihindeki köşe yazımda ilan etmiştim.

 

FB’nin Kasım ayı başında seçimle olağanüstü kongresi yapıldı. Aziz Yıldırım 6821 oy, rakibi M. Ali Aydınlar 2383 oy aldı. Yıldırım kongrede bazı vaatlerde bulunarak yapacak olduğu yatırımları anlattı. Başbakan, seçilen yönetimi tebrik edip başarılar dileyeceği yerde her zaman olduğu gibi hoşuna gitmeyen konularda yine esip gürledi. “Kulübün 500 milyon dolar borcu var, banka kuracaksın, şuraya AVM, buraya marina yapacaksın. Projelerini çizdin mi? Çevre bakanlığından izin aldın mı?” diye başkanı azarlıyor. Siz Başbakansınız, size ne, nedir bu hazımsızlığınızın sebebi?

 

Sebebi, Aydınlar’ın hazırladığı yönetim listesine AKP ve cemaate yakın isimleri koydu. Aydınlar kazansaydı FB stadı başka yere taşınacak, o sahalara da muhtelif AVM’ler yapılacak, büyük rant sağlanacaktı. Bu plan suya düştü. Hazımsızlık bundan kaynaklanıyor.

 

Yıldırım’ın her zaman olduğu gibi kongre sürecinde cumhuriyete, cumhuriyet değerlerine, demokrasiye vurgu yapması, Atatürk ve laiklik ilkelerine, kongre delegeleri ile sahip çıkması rakibini hezimete uğrattı.

 

Kongre delegeleri de hep bir ağızdan “M. Kemal‘in askerleriyiz” diye tempo tuttu. Bir yerlere mesaj verdiler. Bende bu güzel insanlarla beraberim. M. Kemal’in askeriyim ve tekrar Fenerbahçe taraftarıyım.