Çiftçiyi tarımdan kopardılar « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çiftçiyi tarımdan kopardılar

Bu haber 15 Kasım 2013 - 6:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Önceki gün gerçekleştirilen Demokrat Parti (DP) kongresinde 88 delegenin oyunu alarak tekrar başkanlığa seçilen DP İlçe Başkanı Mehmet Ali Köfteci, ülke ve Karacabey gündemiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye’nin en büyük sorununun iş ve aş olduğunu ifade eden Köfteci, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Ülkemizde sürekli büyük yatırım projeleri gündeme getirilmekte, halkın sosyoekonomik sorunlarının ise görmezden gelindiği bir dönemden geçiyoruz. İş ve aş problemlerinin gittikçe büyüdüğü Türkiye, çiftçilerin ekonomik yönden belinin büküldüğü, esnafın ve emeklilerin de banka kredileri ile yaşamak zorunda bırakıldığı, işçilerin asgari ücretin düşük ağırlığı altında ezildiği, öğrencilerin de evlerinin bile polis denetimine geçmesinin istendiği günlerdeyiz.

 

Türkiye tarımına damgasını vuran bir ilçede yaşarken, son yıllarda çiftçiliğin çöküşüne damga vuran bir ilçede sosyal ve ekonomik yıkımlara tanık olmanın acısını yaşar olduk. Kırsal kesimin gelir kaynağı tarımda devlet desteği çekilerek, yetersiz desteklemeler sonucunda çiftçi nüfusumuz sürekli küçültülmüştür. Her türlü tarım ürünün yetiştirildiği ülkemizin kapıları artık, yurt dışından ithal edilen gıda ürünlerine açılmıştır.

 

Karacabey’de olduğu gibi tarımdan kopmak zorunda kalan çiftçi aileleri şehre göç etmeye başlamış, bu ailelerin çocukları da tarımdan uzaklaşarak, fabrikalarda işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Türk tarımı son yıllarda varlıklı ailelerin çiftçiliğine kucak açarken, çiftçilere tanınmayan KDV ve ÖTV indirim destekleri şimdi tarım firmalarının hesaplarında mahsup edilerek, indirim imkanı bulmaktadır. Tarımda kaliteli üretim yaparak, ihracatımızın devamlı artmasını beklemek varken, tarımdaki bu gelişmenin dış ticaret açığını da azaltacağı düşünülmeden çiftçi nüfusunun her geçen yıl azalmasına göz yumulmuştur.

 

Çiftçi sorunlarına ayırdığımız bu geniş açıklamamızın nedeni, tarım ilçesi Karacabey’de yaşanan acı gerçekleri ortaya koyarken, çiftçilerin topraklarının hızla elden çıkarılmasına duyduğumuz üzüntüden kaynaklanmaktadır.

 

Yerel açıdan Karacabey’in diğer sorunlarına göz atıldığında ilçenin kazanımlarının çok düşük kaldığı görülecektir. Gölecik ve Yeşildere barajlarından ses çıkmazken, yeri ve kapasitesi yanlış olan devlet hastanesinin personel ve görüntüleme cihazlarının noksanlığı vatandaşlarımızın tepkisine yol açmaktadır. Yeniköy ve Kurşunlu’da balıkçı limanlarının geliştirilmesinden söz edilmekte, ancak ortada bir icraatı görmek mümkün değildir.

 

Demokrat Partisi, adını aldığı tarihsel gelişiminden bu yana çiftçilerin dostu olmuş, çiftçilerin kalkınmadığı zaman o ülkenin de kalkınmayacağına inanmıştır. Türkiye’nin her köşesinde topyekün kalkınmanın, birlik ve beraberliğin, Türk milletinin tek yürek halinde çağdaş dünya uygarlığı çizgisinde yürümesinin adresi her zaman Demokrat Parti’dir. Demokrasi ve cumhuriyetin Atatürk ilkeleri ışığında yüceleceğine, vatan, millet ve ay-yıldızlı bayrak için çalışmanın kutsallığına inanan ve sürekli büyüyen Türkiye hedefinin temelindeki betonu sadece Demokrat Partidir.

 

Genel Başkanımız, genç ve dinamik liderimiz Gültekin Uysal öncülüğünde Türkiye ve Karacabey halkı hak ettiği toplumsal barışa, birlik ve beraberliğe ulaşacak, insanlarımız hak ettikleri demokratik ve yatırım hizmet yağmuruyla karşılaşacaktır.

 

Demokrat Parti, tarihinden gelen vatan ve millet için görev aşkını sürdürmekte, vatandaşlarımızın kendisine bu görevi vermesi halinde elini taşın altına koymayı kutsal ve gönüllü görmektedir. Önümüzdeki yerel seçimde göstereceğimiz belediye başkan adayı ile aynı görev aşkını Karacabey için sürdüreceğini de yine ispatlayacaktır.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN