Bu tartışma kutuplaşma yaratır « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Bu tartışma kutuplaşma yaratır

Bu haber 11 Kasım 2013 - 18:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, öğrenci evleriyle ilgili tartışmalara ilişkin, “Bu konu temel hak ve özgürlükler alanının dışına çıktığında tek tipleştirici bir yaklaşıma da sebep olabilir ve bunu tehlikeli buluyorum.” dedi.

 

Yılmaz, TÜSİAD, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ve Global Compact Network Türkiye işbirliğiyle gerçekleştirilen “Vizyon 2050 Türkiye: Sürdürülebilir Tedarik Zinciri” başlıklı seminerin açılışının ardından soruları yanıtladı.

 

Öğrenci evleriyle ilgili tartışmalara ilişkin soru üzerine Yılmaz, bu konunun insanın insan olmaktan gelen temel hak ve özgürlüklerinden yana bir bakış açısıyla değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Muharrem Yılmaz, “Hak ve özgürlükler alanı siyasetin tercihlerine göre şekillenmeyecek bir alandır. Bireyin kendi gelişimini temin etmek için kendi özgür iradesiyle kullanması gereken bir alandır. Çağdaş hukuk devleti de bunu güvence altına almaya çalışır. Ben siyasetin Türkiye gibi 6,5 yıllık bir eğitim seviyesine sahip bir ülkede önemli bir misyonu olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

 

Bireyin hak ve özgürlükler alanını bu topluma daha iyi anlatma misyonunun siyasete değer katacağını ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu alanın kısıtlanmasına yönelik kaygılar yaratacak, bu yönde toplumda düşünceler oluşturacak bir söylemle ele alınmamasını diliyorum. Bu konu temel hak ve özgürlükler alanının dışına çıktığında tek tipleştirici bir yaklaşıma da sebep olabilir ve bunu da tehlikeli buluyorum. Biz uzun süredir bireyi ve haklarını merkeze alan bir yeni Anayasa hazırlamaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar sürerken bu tür tartışmaların yararlı olmadığı kanaatindeyim.

 

Diğer yandan bu toplumun refahını artırmak, gelişmesini sağlayacak çalışmaları yapmak üzere ihtiyacımız olan istikrar ortamını da zedelediğini düşünüyorum. Hatta toplumda huzursuzluklara, üzüntülere neden olan kutuplaşma yönünde de zemin hazırladığını düşünüyorum.”

 

Sınırlanan insandan yaratıcılığın beklenemeyeceğini anlatan Yılmaz, geleceğin toplumu için özgür bireye ihtiyaç olduğunu söyledi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN