Her bağış yeni bir hayattır « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Her bağış yeni bir hayattır

Bu haber 08 Kasım 2013 - 7:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Volkan Çiğdem, “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” ile ilgili açıklamada bulundu.

 

Karacabey Toplum Sağlığı Merkezi’nin, Türkiye Organ ve Doku Bağışı Sistemi’nin bir parçası ve organ bağışı almaya yetkili kurum olduğunu dile getiren Dr. Çiğdem, herkesi organ bağışında bulunmaya davet etti.

 

Dr. Volkan Çiğdem, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Organ bağışı, bir kişinin hayattayken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

 

Şunu unutmamak gerekir ki organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından tıbbi ölüm kararı verilmeden organ nakli düşüncesi asla gündeme gelemez.

 

Evde ya da yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir.

 

Organ bağışı kişilerin yapabileceği en kutsal en anlamlı bağıştır. Başta İslam olmak üzere bütün büyük dinler organ bağışını destekler. Kur’an-ı Kerim’de de (Maide Suresi, Ayet 32) ‘Kim bir kimseye hayat verirse, onun sanki bütün insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı’ beyan olunmuştur.

 

18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir. Organları alınan kişinin cenazesi, son derece özenli bir şekilde vücut bütünlüğü bozulmadan aileye teslim edilir. Bu konuda nakil merkezleri özellikle hassasiyet göstermektedir ki biz sağlıkçılar için bağışta bulunan bireyin cenazesi maksimum hassasiyetle saygıyı hak etmiştir.

 

Organ bağış kartı sahibi olsanız dahi, istediğiniz anda ailenize bildirerek ve bağış kartınızı yırtarak, fikrinizden vazgeçebilirsiniz. Bakanlığımızca 2013 yılı Nisan ayında oluşturulan Türkiye Organ Bağışı Bilgi Sistemine (TODBS) kaydınız var ise, kaydınızın silinmesi için organ bağışı yaptığınız kuruma ya da organ bağışı alan her hangi bir kuruluşa talebinizi iletebilirsiniz. Verdiğiniz karar değiştirilemez bir şey değildir.

 

Her yıl organ beklerken hayatını kaybeden yaklaşık 6 bin vatandaşımızın olduğu unutulmamalıdır. Kasım 2013 itibariyle bekleme listelerinde 20 bin 827 böbrek,393 kalp, 2 bin 45 karaciğer, 39 akciğer, 235 pankreas bekleyen 23 bin 304 hasta olduğu, bunun yanında 4 bin 848 kornea bekleyen vatandaşımızın bulunduğunu hiç aklımızdan çıkarmamalı ve bu bilinçle hareket etmeliyiz. Bağışlanan organlar bir başkasının yakınını, evladını, ya da ana-babasını kurtaracak onları hayata bağlayacaktır. Her bağış, yeni bir hayattır.

 

Gözlerinizi kapatıp hayal edin. Hayatta en sevdiğiniz kişinin hatta kendinizin organ nakline ihtiyacı olduğunu. Organ bağışına destek verelim.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN