Anlaşmalı boşananlar takip altında « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Anlaşmalı boşananlar takip altında

Bu haber 07 Kasım 2013 - 17:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ahmet Metin, gelen ihbarlar doğrultusunda aylık almak için anlaşmalı boşandığı iddia edilen 110 kişiyi incelemeye aldıklarını açıkladı.

 

SGK İl Müdürü Ahmet Metin, merkez binasında basın mensupları ile bir araya gelerek kurumun çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

 

HASTANELERDEN FAZLA KATILIM PAYI ALANLAR VARSA BİZE GELİN

 

Özel hastanelerde alınan katılım payları konusuna da açıklık getiren Metin, “İnsanlarımız SGK internet sitesinden hangi hastaneye fazladan ücret ödeyeceğini görebilir. Hastaneye gitmeden mutlaka buraya baksınlar. Mümkünse buradan araştırma yapılırsa net rakamlar ortaya çıkacaktır. Ayrıca eğer 100 liranın üstünde ya da altında harcama olursa ayrıntılı fatura alarak bize müracaat ederlerse biz bunun gerekli araştırmasını yapacağız. Eğer bu durumda olanlar varsa bize gelsinler” dedi.

 

ANLAŞMALI BOŞANMALARA SIKI TAKİP

 

Anlaşmalı boşanan çiftlerle ilgili incelemelerin sürdüğünü belirten Metin, “Bu konuda tespit ettiğimiz 110 kişiyi inceliyoruz. Bunları denetliyoruz. Önceden savcılığa suç duyurusunda bulunuyorduk. Şimdi bu kaldırıldı. Aylıkları kesiliyor. Sağlık yardımı kullanmışsa, ‘yersiz sağlık giderleri’ olarak tahsilleri konusunda icra başlatıyoruz. Geriye dönük aldığı maaşları tahsil ediyoruz. Şu anki sistemde her şeyi görüyoruz. Muhasebe sisteminde takip birimlerimiz tarafından sisteme kaydediyoruz. Tespiti konusunda denetmen arkadaşlar, mahalle muhtarı ve komşularının ifadelerini alıyoruz. Yerinde denetliyoruz” açıklamalarında bulundu.

 

SGK İl Müdürlüğü olarak emekliliği yaklaşan insanlara beyaz zarf mektupları göndereceklerini belirten Metin, bu çalışmanın yılbaşından sonra başlayacağına dikkat çekti. SGK kurumu olarak stratejik çalışmalara önem verdiklerini anlatan Metin, “Verdiğimiz hizmet kalitesini artırıyoruz. İmaj değişikliği kararı çıkardık. Peki bu nasıl olacak? Denetlemeden önce bilgilendirme yapalım istedik. İnsanları sıkıntıya sokmak istemiyoruz. 15 gün öncesinde uyarıda bulunuyoruz. Onları arıyoruz, tebligatları hatırlatıyoruz. Personel arkadaşlarımıza şunu söyledik. Bir slogan ürettik. ‘Bu sorun bu müdürlükte çözülür. Başka bir yere gitmeye gerek yok. Bugün git, yarın gel dönemi bitmiştir’ artık” dedi.