Cumhuriyet bugünkü gibi saldırı görmedi « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Cumhuriyet bugünkü gibi saldırı görmedi

Bu haber 29 Ekim 2013 - 4:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi’nde, Karacabey Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği işbirliğinde, “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu bir konferansa konuşmacı olarak katılan Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Baştaymaz, verdiği çarpıcı açıklamalarıyla önemli bilgileri paylaşırken, “Yunan’ın yaktığı, Cumhuriyet’in kurduğu Karacabey’de olmaktan büyük onur duyuyorum.” dedi.

 

Karacabey Belediyesi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikler tüm hızıyla sürüyor.

 

21 Ekim’de, “Yaşasın Cumhuriyet” isimli “Kurumlar Arası Voleybol Turnuvası” ile start verilen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Ziraat Odası’nın şehitler ve ebediyete intikal eden çiftçiler anısına okuttuğu Mevlid-i Şerif’le devam etti.

 

Ardından Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi’nde, Karacabey Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği işbirliğinde, “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Baştaymaz, çarpıcı açıklamalarıyla izleyenlerle önemli bilgileri paylaştı.

 

Konferansa; Garnizon Komutanı Üsteğmen Hayati Sarı, Belediye Başkanı Ergün Koç, CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, MHP Belediye Meclis Üyeleri Vedat Mert ve Fahri Köfteci’nin yanı sıra, ADD ve Ziraat Odası yöneticileri, muhtarlar, Belediye personeli, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

 

Sunumunu ADD Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Çeki’nin yaptığı konferans öncesinde Belediye Başkanı Ergün Koç kısa bir konuşma yaptı. Türkiye’de yeni bir toplum düzeninin kurulmak istendiğini vurgulayan Başkan Koç, “Bu gaflet ve dalalettir. Bu oyunlara dikkat etmeliyiz.” dedi.

 

Ardından Başkan Ergün Koç’un isteği üzerine kürsüye gelen eski Ticaret Ateşesi Hüseyin Parmaksız da, Atatürk’ü rüyalarında gördüğünü belirterek, “Vatan sevgisini Atatürk’le yaşıyoruz.” demesi yoğun alkış aldı.

 

Daha sonra konferansını gerçekleştirmek üzere sahne alan Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Baştaymaz, “Yunan’ın yaktığı, Cumhuriyet’in kurduğu Karacabey’de olmaktan büyük onur duyuyorum.” dedi.

 

Karacabey’in Cumhuriyet açısından çok önemli bir ilçe olduğuna vurgu yapan Baştaymaz, “Yunanlıların her yeri yıkıp yaktığı Karacabey, Cumhuriyet’in kurulmasında çok önemli bir yere sahiptir. Karacabey’in kurtuluş mücadelesinde ne büyük özveriler verdiğini tarih bize öğretmiştir.” dedi.

 

Türk tarihi açısından Cumhuriyet’in en büyük devrimlerden biri olduğuna dikkat çeken Baştaymaz, yıkılan bir imparatorluktan yepyeni bir devlet kurulduğunu söyledi.

 

Her devrimin 100 yıl içinde karşıt bir devrimle yüzleştiğini dile getiren Prof. Dr. Tahir Baştaymaz, “Eğer bu yüzleşmede başarısız olunursa devrim biter. Başarılı olunursa devrim kökleşir ve asla bitmez. İşte 2023 bu yüzden bizim için çok önemli. Cumhuriyetimiz kurulduğu günden bu yana saldırıya uğradı ancak bu dönemdeki gibi asla olmadı. Açıkçası Cumhuriyet konusunda kaygılıyız. Hiç bu kadar tehlike çanları çalmamıştı.” diye konuştu.

 

001-cumh-saldiri-panel-002

 

Anadolu’nun dünyanın merkezi olduğunu belirten Baştaymaz şunları söyledi, “Biz büyük bir melez toplumuz. Farklı kültür karışımlarından oluşan bir milletiz. Bu nedenle büyük bir gücüz. Eğer bu gücümüzü kaybedersek işgal ediliriz. Bu farklılar arasında bazen sorunlar çıkabilir ama onları ayırmak hiç de kolay değildir. Osmanlı’nın yıkılmasıyla birlikte farklı arayışlar oluştu. Kimisi Araplarla birleşerek İslam gücü oluşturmasını istedi, kimisi de dünyadaki diğer Türk devletleriyle birlik olmayı amaçladı. Ancak Araplar’ın bizleri arkamızdan vurduğu, Türk devletleri için de Rusya engeli bizleri daha da tükenme noktasına getirdi. İşte böyle bir tükenmiş toplumdan yepyeni bir güç yaratıldı, Cumhuriyet böyle kuruldu.”

 

Samimi ve akıcı konuşmasıyla büyük beğeni toplayan Prof. Dr. Baştaymaz, daha sonra Cumhuriyet’in dünyadaki tarihinden günümüze değin verdiği önemli bilgilerle katılımcılara ışık oldu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN