Otoyolun yarısı tamamlandı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Otoyolun yarısı tamamlandı

Bu haber 24 Ekim 2013 - 18:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, dünyanın en büyük projelerinden olan İstanbul-İzmir otoyol inşaatında incelemelerde bulundu.

 

Cumhuriyet tarihinin yap-işlet-devret modeliyle tek seferde yapılan en büyük projesi olan İstanbul-İzmir otoyolunun önemli kısmı Osmangazi sınırlarından geçecek. Otoyol inşaatında incelemelerde bulunan Başkan Dündar’a, Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü İsmail Kartal ve ekibi eşlik etti.

 

Ziyaretine projenin en önemli noktalarından birisi olan Samanlı tünelinden başlayan Başkan Mustafa Dündar’a otoyol çalışmaları hakkında bilgi veren, Kartal, İstanbul-İzmir otoban projesinin toplam 9 milyar dolarlık yapım maliyeti ile 50 ülkenin bütçesinden daha büyük olduğunu söyledi.

 

Kartal, “Toplam uzunluğu 384 kilometre olan, 140 kavşak, 49 kilometrelik bağlantı yolları ile, dünyanın sayılı projelerinden birisi olan otoyol çalışmalarımız büyük bir hızla ilerliyor. Otoyolla ilgili kamulaştırma çalışmalarımızın yüzde 75’ini tamamladık. İnşaatın genel manada yüzde 50’sini tamamladık diyebilirim. 3 bin 510 metrelik iki ayrı tünelden oluşan Samanlı tüneli, otoyol projemizin en önemli noktalarından birisi. Toplam 7 bin 20 metrelik tünellerin 4 bin 792 metrelik kısmında kazı işlemleri tamamlandı. Projenin en önemli noktalarından olan körfez geçişini 6 dakikaya indirecek köprü çalışmalarımız da büyük bir hızla ilerliyor. İlk etapta tamamlanması planlanan İstanbul-İzmir otoyolunun 83 kilometrelik İstanbul – Bursa arasını 2015 Mayıs ayında tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Mega projeler alanında dünyanın 2. en büyük projesi olma unvanına sahip İstanbul-İzmir otoyolunun, Bursa için çok büyük önem taşıdığını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bursa’yı 2023 yılında Türkiye’nin en büyük üçüncü ili yapacak otoyol projesi, kentimizin kısa, orta ve uzun vadede stratejilerini belirleme noktasında bize de çok büyük sorumluluklar yüklüyor. Bağlantı yollarının önemli büyük kısmı Osmangazi sınırlarında yer alan otoyolu yakından takip ediyoruz. Osmangazi ile ilgili planlamalarımızı, otoyol projesi ile eş zamanlı ve doğru bir şekilde yürütmek için otoyol inşaatını gezip çalışmaları yerinde görmek istedik. Bugün için 396’sı teknik eleman, toplam 4 bin 800 kişinin çalıştığı otoyol projesinde gelinen nokta, Bursa adına bizleri sevindirdi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.