Karacabey’e tramvay geliyor! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Karacabey’e tramvay geliyor!

Bu haber 11 Ekim 2013 - 8:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sanayi sitesinden Taşlık köyüne kadar yapılması planlanan tramvay hattı, Karayollarının izin vermemesi yüzünden stadyumdan Mustafa Erdoğan Parkı’na kadar olacak.

 

Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç, önceki akşam daire amirleri ve yöneticileriyle Atatürk Kültür Parkı Ahmet Bingöl Tesislerinde biraraya geldi. 2013 yılı bütçesi ve faaliyetlerini detaylı bir şekilde ele alındığı toplantıda, 2014 yılı bütçeleme hazırlıklarıyla ilgili görüş ve önerilerde masaya yatırıldı. Toplantıya damgasını vuran proje ise Tramvay hattı oldu.

 

Yenilen akşam yemeğinin ardından gerçekleştirilen toplantıda Başkan Koç, yaptığı konuşmada, beyin fırtınası yaparak güzel ve kapsamlı sonuçlar çıkacağına inandığını ve herkesin toplantıya etkili bir şekilde dahil olmasını beklediğini ifade ederek projelerini masaya yatırdı.

 

Toplantının en çok üstünde durulan konusu ise şehir merkezine yapılması planlanan tramvay hattı projesi oldu. Başkan Ergün Koç’un uzun zamandır gündeminde tuttuğu proje hayata geçirildiği takdirde tramvay, şehir stadyumu önünden sırasıyla Bursa Caddesi, Heykel, Atatürk Bulvarı, Ulucami önü, İmaret Caddesi üzerinden çizilen güzergahla Mustafa Erdoğan Parkı’nda son bulacak.

 

Proje maliyetleri ve diğer etkenlerin tartışıldığı toplantının bu başlığı için Başkan Koç “Bizler bu zamana bir çok bataklığı yemyeşil cennete, çöplükleri hatta ve hatta zamanında adam öldürmelere şahit olmuş atıl durumdaki tenha köşeleri cazibe merkezine dönüştürdük. Bu anlamda yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatadır. Bizler bugünlere, başlayıp ta yarım bırakılmış bir iş bırakmadık. Kuru vaatlerde de bulunmadık. Kurum olarak bu karakterimizi korumaya devam edeceğiz ve Allahın izniyle bu tramvay hattını ilçemiz ulaşımına kazandıracağız. Hem görünüm itibariyle hem kullanımıyla Karacabey’e çok faydalı olacak bir proje” şeklinde konuştu.

 

Daire amirlerinin de katılımıyla gerçekleşen toplantıda masaya yatırılan ve tartışılan konular hakkında izlenilmesi gereken yollar bir bir maddelere ayrıldı. Ele alınan konular arasında, hastane karşısında soğan pazarı ve etrafındaki alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin başka yere taşınması, mevcut alanın komple yeşil alana dönüştürülerek, hastane çevresine daha uyumlu hale getirilmesi yer alıyor.

 

Mevcut Terminal binasının taşınarak, yeni hastanenin tamamlanmasının ardından boşa çıkacak B Blok’un olduğu yerde yeni terminale dönüştürülmesi herkesin ortak onayıyla belirlenen projeler arasında. Herkesin fikir birliği sağladığı bir diğer konu ise mevcut belediye hizmet binasının ve işhanlarının yıkılarak olumsuz koşulların ortadan kaldırıldığı ve daha kullanışlı yeni ve ilçe merkezine yakışır hizmet binası sunulması oldu. Hükümet binası arkasındaki otoparkın son durumu ve duraksayan bürokratik işlemlerin üstüne düşülerek sonucun netleşmesini sağlamakta dile getirilen konular arasında yer aldı.

 

Başkan Ergün Koç’un heyecan duyduğunu belirttiği bir diğer konu ise ilçenin doğu bölgesine yeni çevre yolunun hayata geçirilmesi ve o bölgelere hareket kazandırılması oldu. Ayrıca halk arasında Kademe olarak bilinen Destek Hizmetler Müdürlüğü’nün mevcut yerinden taşınması ve mevcut alana sosyal alanlar, AVM ve otellerin inşa edilmesi, buna benzer sosyal ve kültürel alanların ve butik otellerin Yeniköy ve Malkara’da da inşa edilerek bölge kalkınmasına kısa sürede katkı sağlaması, Yenimahalle’nin Canbolu deresine yakın mevkilerinde belediyeye ait alanların yeşil alan, park ve bahçelere çevrilmesi, yeni geliştirilen atık su projelerinin ihale aşamasındaki sürecin hızlandırılması ele alındı.

 

Karacabey girişinde yer alan Orman İşletmeye ait orman yangın aracının bulunduğu binanın daha uygun bir yere taşınmasını, mevcut şimdiki binanın ise modernize edilerek ilçede daha aktif bir şekilde kullanıma açması planlandı.

 

001-kbey-trmvy-baskan-002

 

Köyler ayrıca ele alındı

 

Toplantının ikinci aşamasında ise köyler ayrıca ele alınarak yapılanlar, yapılamayanlar ve yapılması planlananlar olarak ay ayrı incelendi. Tüm bölüm yöneticilerinin fikirlerini sunduğu toplantıda, özellikle sosyal alanlar ve projelerle köylerde daha etkili bir şehircilik başlatılması yönünde kararlar alındı.

 

Belediyeden dar gelirlilere yeni ev olanağı

 

Toplantıda üstünde durulan bir diğer konu ise dar gelirli olan vatandaşların yeni ve kendilerine ait, insan onuruna yakışır bir evde yaşamlarını sürdürme olanağı oldu. Bunun planı ve programının çizilerek kısa sürede hayata geçirilmesinin önemini daire amirlerine belirten Başkan Koç, titizlikle üzerinde çalışılmasını belirterek bu projeyi daha somut bir şekilde gündeme tekrar alacaklarını ifade etti.

 

Toplantı sonunda Başkan Koç, toplantıdan ele alınan konuları detaylı bir şekilde kamuoyuyla paylaşacaklarını ve ilçe halkının da görüşüne sunacağını duyurdu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN