Başörtüsüne serbestlik değil yasak geldi « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Başörtüsüne serbestlik değil yasak geldi

Bu haber 11 Ekim 2013 - 7:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Saadet Partisi (SP) Karacabey İlçe Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Yavaş, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

 

Başkan Yavaş açıklamasında, “İslam’ın olmadığı yerde kaos olmak zorundadır. Çünkü İslam’ın dışındaki sistemler insanı var etmekten ziyade kendisini var etmek için farklı olanı yok etmeye endeksli olduğundan doğal olarak kaos meydana gelmektedir. Bugün genelde dünyanın özelde İslam coğrafyasının yaşamış olduğu kaosun nedeni hak ve adaletin hâkim olmamasıdır. Çözümü İslam’ın dışındaki yerlerde aramayı tercih edenler tarih boyunca olduğu gibi bugünde zillet içerisinde boğulmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Yavaş, gündemde sıcaklığını koruyan demokratikleşme paketi ile alakalı ise şunları söyledi; “Geçtiğimiz günlerde herkesin merakla beklediği ‘Demokratikleşme Paketi’ Başbakan tarafından açıklandı. Çeşitli düzenlemelerin yer aldığı paketin bazı maddelerini olumlu buluyor ve destekliyoruz. Lakin diğer maddeleri incelediğimizde ciddi olumsuzluklarla karşılaşıyoruz. Demokratikleşme paketiyle ilgili en büyük beklentilerimizden birisi siyasi partiler kanunu ile ilgili düzenlemelerdi. Fakat Başbakanın bu konuda topu taca attığını söyleyebiliriz. Düzenleme önerilerinden birincisi mevcut sistemin aynen devam etmesi, ikincisi yüzde 5 Türkiye barajı daraltılmış bölge barajı sistemi.

 

Bu öneriler, barajı düşürmez tam tersine barajı arttırır. Seçim sistemleri konusunda AKP’nin sunmuş olduğu sistemleri uygulamak gibi bir niyeti yoktur, amacı kötü seçenekleri sunarak halkı ve partileri yüzde 10 barajına muhtaç bırakmaktır. AKP hakiki manada halkın TBMM’de temsil edilmesini istiyorsa o zaman seçim barajını tamamen kaldırmalıdır. Bu konuyla bağlantılı olarak siyasi partilere maddi yardım hususunda yapılacak düzenlemenin de hiçbir anlam ifade etmediğini düşünüyoruz. İsminin başında adalet olan bir iktidar halka adalet dağıtması gerekirken ‘keser’ misali her şeyi kendine yontmak için çaba sarf ediyor.”

 

Başörtüsü ile alakalı yapılacak düzenlemenin çok önemli bir adım olduğunu söyleyen SP Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Yavaş, “AKP, iktidar olduğu ilk günden bu yana başörtüsü konusunda sürekli bir çıkmaz içerisindedir. Halkımızın iyi niyetlerini ipotek altına alırcasına, zaten yasa ile yasak olmayan başörtüsünü bu son düzenleme ile resmen, yasağın nerelerde uygulanacağını ilan ederek yasak haline getirmiştir. Bunlar maalesef milletimizden gizleniyor ya da ‘zamana yayıyoruz, zannettiğiniz gibi kolay değil’ diyerek uyutuluyor.

 

Hakim, savcı, TSK ve emniyet mensubu çalışanlarının başörtüsü yasağına tabi tutulması farklı bir yasakçı zihniyetin tezahürüdür. AKP’nin, Allah’ın Müslüman hanımlara emrettiği bu kurala özgürlük sınırı koymasını, dindar bir gençlik yetiştirme iddiasıyla nasıl bağdaşmaktadır doğrusu çok merak ediyoruz.” dedi.

 

Başkan Yavaş açıklamasını şu sözlerle noktaladı; “Bu düzenlemeler yapılırken iktidar partisinin kısır ve ufuksuz bir zihniyette muhalefetin ise cılız ve anlamsız çekişmeler peşinde olduğunu görmekteyiz. Hükümet sadece AKP’den ibaret değildir. Meclis sadece AKP’nin değil aynı zamanda CHP ve MHP’nindir de. Burada vurgulamak istediğimiz şudur ki; ülkemizde çok ciddi bir muhalefet eksikliği ya da en spesifik anlamıyla birbirinden farksız ve renksiz zihniyetlerin elinde milletimizin narkozlandığıdır. Merhum Erbakan Hocamızın ‘Bir Saadet Partisi Milli Görüş bir de diğerleri’ ifadesi bugün daha da netlik kazanmıştır. İşte bunun için Milli Görüş’ün tek temsilcisi olan Saadet Partisi’nin muhakkak meclise girmesi, iktidara gelmesi gerekmektedir. Bunu da Saadet Partisi’nin önümüzdeki yerel seçimlerde yapacağı patlamanın ardından genel seçimlerdeki sıçramasıyla yaşayacağız”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN