Kamu ile medya arasına engel « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Kamu ile medya arasına engel

Bu haber 07 Ekim 2013 - 17:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Bursa’da kamu personelinin basına açıklama yapmasının izne bağlanması üzerine Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti.

 

Valilik tarafından alınan son kararla kamu personelinin basına hiçbir açıklama yapamadığını söyleyen BGC Başkanı Nuri Kolayı, bu durumun basit bir trafik kazasından kamu yatırımlarına kadar devletle ilgili her konuda bilgi akışını durdurduğunu söyledi.

 

Kararın gözden geçirilmesini isteyen BGC Başkanı Kolaylı, “Özel haber yapan meslektaşlarımıza saygımız var. Ancak rutin açıklamaların eskisi gibi bütün medya kurumlarını kapsayacak şekilde devam etmesini istiyoruz. Kamu ile medya arasında bilgi akışının kesilmesi, yanlış bilgilenme sorununu da beraberinde getirebilir. Ayrıca Bursalıların haber alma özgürlüğü kısıtlanmış olur” dedi.

 

Söz konusu uygulamanın yeni olduğunu ve sistemin oturması için zamana ihtiyaç olduğunu ifade eden Bursa Valisi Münir Karaloğlu da, “Medyaya hangi açıklamanın yapılıp yapılmayacağını kişilerin inisiyatifine bırakamayız. Bu duruma bir düzen getirmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 10 gün içinde sistemin oturacağına ve haber akışının düzenli hale geleceğine inanıyorum. Bu süre sonunda sıkıntılar devam ederse yeniden sizlerle bir araya gelir ve çözüm yolunu birlikte ararız” dedi.