Okul sıralarını da veli mi alacak! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Okul sıralarını da veli mi alacak!

Bu haber 20 Eylül 2013 - 8:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yeni eğitim öğretim yılı yine sorunlu başladı. Okul sıraları, kayıt parası, bağış, servis sorunları ve okulların abartılı istekleri bitmek bilmiyor.

 

Yeni eğitim öğretim yılı kayıtları için velilerden Okul Aile Birliği adı altında para toplayan Cumhuriyet İlköğretim Okulunda, öğrencilerin oturduğu sıralar adeta park banklarını andırıyor.

 

Kimi veliden 50, kiminden 100, kiminden 500 lira yardım parası alan Okul Aile Birliğinin, topladığı paralarla okul için nasıl bir hizmet yaptığı merak konusu olurken, öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca oturdukları sıraların park banklarını andırması tepkilere neden oluyor.

 

Çocuklarının oturdukları sıraları gören veliler, “Kayıt yaptırmaya gittiğimizde bir müdür yardımcısı ve okul aile birliğinden görevli bir bayan bizden para istediler. Yıllardır bu şekilde para alıyorlar ama gelin görün ki sınıflardaki sıralar, sıradan çok her şeye benziyor. Devlet okulunun sıralarını da veliler mi alacak. Bakanlık onu vermiyor, bunu yapmıyor diyerek topu velilere atıyorlar. Her şeyi bizden bekliyorlar. Okul Aile Birlikleri topladıkları paralarla ne yapıyor.” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Öğretmen için para alınıyor!

 

Her eğitim öğretim yılı kayıtları sırasında ortaya çıkan kayıt parası konusu, bazı okullarda farklı iddiaların ortaya atılmasına neden oluyor. Bazı veliler, vatandaşların çocuklarını istedikleri öğretmene verebilmek için bazı okul müdürlerine 500 ile 1000 TL arasında para verdiklerini iddia ederken, bazı veliler ise, kayıt sırasında para vermediklerinde, “Yanınızda yoksa sorun değil. Sonra gelip bırakabilirsiniz” diyerek bir zorlama yapıldığı iddiasında bulundular.

 

TOKİ’den servis yok!

 

Bu arada TOKİ sakinleri de, 14 Eylül Ortaokulu’nda okuyan çocukların servis olmaması yüzünden okula yürüyerek gitmek zorunda kaldıklarını belirttiler.

 

Uzak mesafeyi çocukların yürüyerek gitmekte zorlandığını, yolunda pek tekin olmadığını ifade eden veliler, “Kaymakam bey ve Milli Eğitim Müdürünü bir günlük öğrenci olmaya davet ediyoruz. Gelsinler bir gün buradan okula gidip gelsinler ve öğrencilerin halini öğrensinler” şeklinde konuştular.

 

Şehit Bahadır Tayfur projeksiyon aldırıyor!

 

Diğer yandan, geçtiğimiz yıl velilerden su parası toplayan Şehit Bahadır Tayfur İlköğretim Okulunun, bu yılda sınıflara projeksiyon cihazı aldırdığı iddia edildi.

 

Daha önceki yıllarda da aynı uygulamanın yapıldığını iddia eden veliler, “Her yıl birinci sınıflara projeksiyon cihazı aldırıyorlar. İlkokul bitene kadar o sınıfa ait oluyor. Peki okul bitince o cihazlar atılıyor mu ki, her yıl yeniden yenisi aldırılıyor” diyerek uygulamaya tepki gösterdiler.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN