Çocuğunuzun geleceği size bağlı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çocuğunuzun geleceği size bağlı

Bu haber 12 Eylül 2013 - 17:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2013-2014 yılı eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla birlikte 223 bin 97’si anaokulu olmak üzere, 1 milyon 200 bin 165 çocuk ilkokul 1’inci sınıfa başladı. Okul hayatına yeni başlayan öğrencilerin okul ortamına adapte olarak başarılı ve kendine güvenen bireyler olmaları için Doruk Sağlık Grubu hekimlerinden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeliha Küçüktaş,  velilere önemli tavsiyelerde bulundu.

 

Çocukların kendilerini yetiştiren ve devamlı yanlarında olan ebeveynlerinden ilk defa ayrılmaları sebebiyle bu süreçte kurulacak iletişimin sıcak ve samimi olması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Küçüktaş, “Yaşadıklarınızı, sizi okula ilk kimin götürdüğünü, günlerin nasıl geçtiğini, öğretmeninizi, okuma yazmayı öğrenme serüveninizi çocuğunuzla paylaşın. Birlikte geçirdiğiniz her vakitte çocuğunuzun okulla ilgili merak ettiği tüm soruları cevaplayın. Bu sayede çocuklar, anne ve babalarının da aynı ortamdan geçtiğini ve korkulacak bir durum olmadığını öğrenir” şeklinde konuştu.

 

001-drk-ogr-002

 

ÇOCUĞUNUZ İÇİN KAYGILANMAYIN

 

Okulun ilk günü çocukların ‘Beni bırakma anne, sen de gel lütfen’ şeklinde haykırışları karşısında velilerin kaygıya kapılmaması gerektiğini dile getiren Doruk Sağlık Grubu hekimlerinden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeliha Küçüktaş, “Kaygı bulaşıcıdır. Çocuklar kaygıları kolayca algılar ve hissederler. Bu durum,  çocuğun okul hayatına hoş olmayan bir şekilde başlamasına ve okulun çocuğun algısı üzerinde kötü bir yer olarak kalmasına yol açabilir. Duygularınızı kontrol edin. Çocuklarının, okula karşı direnç göstermeleri karşısında veliler sakin olarak, çocuklarını da bu yönde teşvik etmelidir ” dedi.

 

UYKU DÜZENİ MUTLAKA SAĞLANMALI

 

Uyku, beslenme ve okul alışverişi ile ilgili konularda da tavsiyelerde bulunan Uzm. Dr. Küçüktaş, “Okul dönemi zamanlamasına bedenin alışması için yatma ve kalkma saatlerinde çocuğa mutlaka bir alışkanlık kazandırılmalıdır. Kırtasiye ihtiyaçları gibi okul alışverişlerinde ise öğrencilerin velilerle birlikte olması, bu alışverişlerden öğrencinin keyif alması ve okula başlama hevesinin oluşması açısından son derece önem taşımaktadır” diye konuştu.

 

Velilerin çocuklarının yalnızca okula adapte olmalarıyla değil, sağlıklı bir gelişim için beslenme alışkanlıklarıyla da ilgilenmesi gerektiğini hatırlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeliha Küçüktaş, “Çocuklar okul hayatlarıyla birlikte ruhsal ve bedensel olarak da büyümeye devam ederler. Bu yüzden veliler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil, onların fiziksel olarak sağlıklı gelişimleri ile de yakinen ilgilenmelidirler.  Kendi beslenme alışkanlıkları ile örnek olmalıdırlar. Özellikle küçük yaştan itibaren dengeli beslenmenin öneminin çocuğa anlatılması çocuk gelişiminde hayati rol oynamaktadır” ifadelerini kullandı.