Bu katliamın sorumlusunu bulun « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Bu katliamın sorumlusunu bulun

Bu haber 06 Eylül 2013 - 7:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Canbalı deresinde yaşanan balık ölümleri, ilçede yaşayanların ve sivil toplum örgütlerinin tepkisine neden oldu. Akşam saatlerinde fark edilen kıyıya vurmuş binlerce balık, ilçe halkının büyük tepkisine neden oldu. Gece saat 03.00’a kadar yetkililerin inceleme yaptığı Canbalı deresi, doğa derneklerinin de yakın markajında.

 

Geçtiğimiz yıllarda Susurluk ilçesinde bulunan şeker fabrikası ile maya fabrikalarının atıklarını yılın belirli zamanlarında atıklarını Canbalı deresine boşaltmasıyla binlerce balık telef oluyordu. Yıllarca bu dertten kurtulamayan Canbalı deresi, şeker fabrikasının kapanmasıyla rahat bir nefes aldı.

 

Aradan geçen iki yılın ardından Canbalı deresinde yaşanan balık ölümleri, ilçe halkına büyük şok yaşattı. Vatandaşların yoğun tepkisine neden olan balık ölümlerine karşı yetkililerin acele etmesi ve bu zarara sebep olanların yakalanması için çalışmaların hızlandırılmasını isteyen doğa severler, yetkilileri göreve çağırdı.

 

Dere kenarındaki balık ölülerini gören vatandaşlar ise, bu duruma maya fabrikasının yada çeltik üreticilerinin neden olduğunu ifade ederek, yetkililerin bu felakete neden olanlara gerekeni yapmalarını istedi.

 

001-balik-katli-am-002

 

Diğer yandan görevli memurların derenin birkaç noktasından su örnekleri alarak incelemeye sokacaklarını ve çıkan sonuçlar neticesinde, soruşturmaya devam edecekleri öğrenildi.

 

Karacabey’de yaşanan balık ölümleri haberini alan Doğa Der Başkanı Murat Demir de, konuyu yakından takip ettiklerini belirterek, sorumluların ceza alana kadar bu işin peşini bırakmayacaklarını kaydetti.

 

Yaşanan bu felaketin kabul edilebilir bir şey olmadığını dile getiren Demir, “Fabrikalar derelerimizi atık yuvasına dönüştürüyor. Buna göz yumulması mümkün değil. Ortada binlerce telef olan balığımız söz konusu. Bizler Doğa Der ve diğer çevre kuruluşlarımızla bu işi sonuna kadar takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN