Siyah incirin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Siyah incirin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor

Bu haber 30 Ağustos 2013 - 1:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Siyahı adıyla yıllardır üretiminin yaygınlaştırılması ve markalaşması için çalışmalar yürütülen ‘Siyah İncir’ üreticileri, firmaların gizli fiyat anlaşmaları nedeniyle tehdit altında. Hasat dönemindeki siyah incirde fiyat, geçen yıl ortalama 2 TL’nin altına inmezken, bu yıl kilosu 1 TL’ye kadar düşen fiyatlar nedeniyle Bursalı üreticiler büyük sıkıntı yaşıyor.

 

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, İl Genel Meclisi Üyesi Kahraman Atlı ve CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Tarım Komisyonu Başkanı Ali Sarı ile birlikte Dürdane, Çağlayan ve Selçukgazi köylerindeki siyah incir üreticilerini ziyaret ettiklerini ve yaşadıkları sıkıntıları yakından gözlediklerini söyledi.

 

Siyah incirin hedef ülke pazarlarının taleplerine göre yetiştirildiği bölgenin özellikleri ve ulaşım durumu göz önüne alınarak uygun kesim ve ihraç tarihlerinin ilgililerden oluşan bir komisyon tarafından belirlendiğini anımsatan İlhan Demiröz, bu tarih belirlemesinin son yıllarda iç piyasa için de uygulandığını kaydetti. Demiröz, bu yıl kesim tarihinin 9 Ağustos olarak belirlendiğini, bu tarihin geçen yıl 16 Ağustos, 2011 yılında ise 3 Eylül olduğunu aktardı.

 

Bursa’da ziyaret ettikleri köylerdeki üreticilerin ihracatçı firmaların gizlice bir araya gelerek her yerde aynı kalmak üzere düşük fiyat belirlediklerini dile getirdiklerini aktaran İlhan Demiröz, ayrıca hafta sonu bahane edilerek cuma, cumartesi ve pazar günleri alım yapılmadığını, böylece üreticilerin mallarının ellerinde kalması riskiyle baskı altında tutulduğunu ifade etti.

 

OLMASI GEREKEN FİYAT 3 TL

 

Geçen yıl siyah incir fiyatlarının ortalama 2 TL’nin altına inmediğini anımsatan İlhan Demiröz, bu yıl fiyatların 1 TL’ye kadar düştüğünü söyledi. Demiröz, “Sorunlarını dinlediğimiz üreticilerimiz, mazot, gübre, işçilik gibi maliyetler dikkate alınmadan dolar bazında 2012 fiyatlarıyla karşılaştırıldığında bu yıl olması gereken fiyatın 3 TL olması gerektiğini ifade ediyorlar” dedi.

 

Üreticilerin yalnız kalmaması için ziraat odaları, ziraat mühendisleri odası ve üretici birliklerini göreve çağıran İlhan Demiröz, ayrıca Tarım İl Müdürlüklerini göreve çağırarak, şunları söyledi:

 

“İl müdürlükleri üreticiler ile firmalar arasında arabuluculuk yaparak örnek sözleşmelerle bu konulara çözüm getirmeli. İhracatçılar bindikleri dalı kesmemeli. Üretici ve siyah incir olmazsa firmalar da üretim ve ihracat yapamaz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafları bir araya getirmeli ve sorunu çözmeli.”

 

Bursa’nın 30 köyünde yoğun yetiştirilen Bursa Siyah İnciri’nin bu yılki rekolte tahminin 20 bin tonun üzerinde olması bekleniyor.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN