‘Karacabey Belediyesi herkese örnek olmalı’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

‘Karacabey Belediyesi herkese örnek olmalı’

Bu haber 27 Ağustos 2013 - 5:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Belediyesi tarafından hayata geçirilmesi planlanan ve ihale aşamasında olan iki yeni atık su arıtma tesisi projelerine Bursa Doğa Der’den destek geldi. Doğa Der Başkanı Murat Demir yaptığı açıklamada, Belediye’nin bu attığı adımın örnek olması gerektiğini vurguladı ve destekçisi olacaklarını söyledi.

 

Karacabey’de, Belediye tarafından mevcut arıtma sistemine yapılacak olan yeni proje ile Klasik Aktif Çamur Sistemi’nden İFAS diye tanımlanan yatırım ve işletme maliyeti düşük, arıtma kalitesi daha yüksek proje hayata geçirilecek. Çamlık altındaki mevcut arıtma tesisi şu anki halinden farklı bir yapıya bürünerek dışarıdan bakıldığında sera görünümünde bir tesisle faaliyete geçirilecek olup hem çevre hemde yapılacak iç düzenlemelerle koku kirliliği ortadan kaldırılmış olacak.

 

Karacabey’de yıllar önce Türkiye’de ilk defa Karacabey Belediye Başkanlığı tarafından faaliyete sokulmuş mevcut su arıtma tesisinin ardından bu kez söz konusu projenin ihale aşamasında olumsuz bir durum ile karşılaşılmaması halinde Türkiye’de ilk ve örnek proje olarak hayata geçirilmiş olacak.

 

Diğer taraftan projenin basında yer almasının ardından konuyu yakından takip ettiklerini belirten Doğa Der Başkanı Murat Demir ise, “Bizler sadece Bursa’da değil, Türkiye genelinde doğru olan tüm işlerin takipçisi ve destekçisiyiz. Karacabey Belediyesi’nin öncelikle doğaya ve akabinde insanlığa yaptığı bu yatırım ben ve benimle birlikte doğaya değer veren tüm üyelerimiz arasında sevinçle karşılanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

 

Demir ayrıca konuşmasında, “Bursa’nın önemli doğal alanlarından birini sınırlarında barındıran Karacabey, özellikle longoz ormanıyla yakın zamanda dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Belediye Başkanlığı’nın longoz ormanı sınırında bulunan arıtma sistemini kapsayan ikinci “Arıtma sistemli doğal sulak alan” projesi yatırımı da ciddi anlamda Karacabey’e yakışır bir projedir. Gerçekten o doğa harikasına sahip çıkılması gerekir. Ben her iki projede emeği geçen hocalarımı ve belediye yöneticilerini kutluyorum.” dedi.

 

001-doga-der-ornek-002

 

Öte yandan Yeniköy’de yer alan atık suların işlemden geçirildiği mevcut arıtma sistemi, bu zamana kadar basit bir çöktürme sistemiyle deşarj edilerek doğaya bırakılmaktaydı. Arıtma konusunda üst seviyede bir sistem olmayan bu yapının, doğal alanda göze batan bir görüntü ve koku kirliliği ise kaçınılmazdı.

 

Yeniköy’de ki mevcut sistem Uludağ Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. N. Kamil Salioğlu tarafından yeniden projelendirilerek, Longoz Ormanı’nın yapısına ve canlıların uyum sağlayabileceği bir arıtma düzeni sağlanması hedeflendi. Geliştirilen proje ile uygulanması planlanan arıtma sistemi Yapay Sulak Alan olarak adlandırılmakta.

 

Yeniköy’deki filtreleme sisteminin, Karacabey’in önemli bir değeri olan Longoz Ormanı’nın bitişiğinde yer alması ve yine kumul yapıda yetişen endemik bitki türleri içerisinde olan konumu, atık su sistemin hassas bir yapıya sahip olmasını zorunlu kılıyor. Projenin hayata geçirileceği ve hala mevcut arıtma için kullanılan alan endemik bitki türlerinin yanı sıra önemli göçmen kuşlarında uğrak bir noktası konumunda bulunmaktadır. Özellikle kış ayları içerisinde Flamingo, kumkuşları, ördek türleri gibi içerisinde nadir görülen türlere de ev sahipliği yapan alan yeni proje ile bu kuşların daha rahat ve sağlıklı bir konaklama süreci geçirmesini hatta yapay sulak alanda üremesi öngörülüyor.

 

Konuyla ilgili Başkan Ergün Koç,  “Bu zamana kadar bizler tüm projelerimizin doğaya etkisini hesaba kattık ve doğacak zararı minimuma indirmeye çalıştık. Bu kez yaptığımız her iki proje ile hem bir ilki hemde doğaya olan hassasiyetimizi bir kez daha hayata geçirmiş olacağız. Çok değerli öğretim görevlisi hocalarımızla birlikte güzel iki proje çıkardık. Her iki projemizde ihale aşamasında ve en kısa sürede faaliyete sokmayı planlamaktayız.” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN