Çiftçiler mısırın alım fiyatını az buldu « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çiftçiler mısırın alım fiyatını az buldu

Bu haber 16 Ağustos 2013 - 7:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, üretici açısından sıkıntı yaşanmadan mısırın talep göreceğine inandıklarını söyledi.

 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 2013 yılı Mısır alım taban fiyatının 640 TL/ton olarak açıklandığını hatırlatan Matlı, konuyla ilgili mısır ekiminin yoğun olarak yapıldığı Karacabey ve Mustafakemalpaşa ziraat odası başkanları ile görüştüklerini belirtti.

 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasaoğlu ile Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özmen’in açıklanan fiyatı kısmen düşük bulduklarını ifade eden Matlı, “Başkanlar, çiftçinin 670-675 lira fiyat beklentisi içinde olduklarını söyledi. Ancak, TMO’nun açıkladığı taban fiyattan piyasa oluşacağı düşüncesinden hareketle, ürünün değerini bulacağına inandıklarını ifade ettiler” diye konuştu.

 

Matlı, dünya genelinde 2013-2014 döneminde Mısır üretiminin Uluslararası Hububat Konseyince 2012-2013 sezonuna göre 83 milyon ton artacağı ve 942 milyon ton düzeyinde olacağının tahmin edildiğini hatırlattı.

 

Türkiye’de geçen dönem 4,6 milyon ton gerçekleşen Mısır üretiminin bu yıl 5-5,1 milyon ton seviyesinde olmasını beklediklerini kaydeden Matlı, “Büyüyen hayvancılık sektörüyle bu üretimin tamamı talep görecek. 2013’un ilk 7 ayında 1 milyon ton Mısır ithalatı gerçekleşti. Üretimdeki yüzde 10’luk artış tüketime yetmeyecek” dedi.

 

Borsa olarak üretici açısından sıkıntı yaşanmadan mısırın talep göreceğini düşündüklerini dile getiren Matlı, mısırın ton fiyatının 640 lira olmasının yem sektörü açısından da makul seviyelerde olduğunu sözlerine ekledi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN