İki ayda 30 milyon dolar kazandırdı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

İki ayda 30 milyon dolar kazandırdı

Bu haber 15 Ağustos 2013 - 16:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçen yıl 15 bin ton civarında ihraç edilen Bursa siyah incirinden 30 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. Üründen bu yıl da benzer miktarda satış ve döviz girdisi bekleniyor.

 

Uzun raf ömrü, kendine has rengi, iri, albenili dış görüntüsü ve nefasetiyle dünyanın en kaliteli inciri olarak kabul edilen ’Bursa siyah inciri’nin iki ay sürmesi beklenen hasat dönemi, geçen yıla göre bir hafta erken başladı.

 

Geçen yıl yaklaşık 15 bin ton ihraç edilen ve karşılığında 30 milyon dolar civarında döviz girdisi sağlanan incir dış satımından bu yıl da benzer performans bekleniyor.

 

 ÖZEL VE EKONOMİK DEĞERİ YÜKSEK

 

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı yaptığı açıklamada, Bursa siyah incirinin, 1990 yılında dönemin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) tarafından tescil edilmiş, özel ve ekonomik değeri yüksek bir ürün olduğunu hatırlattı.

 

Çalı, Ekonomi Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan komisyonun yaptığı bahçe incelemeleri sonucu yeterli olgunluğa eriştiği tespit edilen ürünün kesimine Bursa’da 9 Ağustos itibarıyla başlandığını, bundan bir gün sonra da ihracatına izin verildiğini belirterek, ’Bursa siyah incirinin hasadı, bu yıl iklim ve doğal olgunlaşma koşulları nedeniyle geçen seneye göre bir hafta kadar erken başladı. Hasat geçen yıl 16 Ağustos’ta başlamıştı’ dedi.

 

Bayram tatilinde piyasalara ara verilmesinin ihracatçılar için sıkıntı oluşturduğunu ifade eden Çalı, resmi olarak iznin 10 Ağustos itibarıyla verilmesine rağmen asıl yoğunluğun 12 Ağustos’ta başladığını bildirdi.

 

Meyve kalitesinin iyi olduğunu, hasadın ise iki ay süreceğini tahmin ettiklerini anlatan Çalı, ’Şimdiden sezon için kesin bir şey söylemek zor ancak hava koşullarının bu şekilde devam etmesi halinde iyi bir sezon geçireceğimizi tahmin ediyorum. 2012’de Bursa siyah incir i ihracatı 14-15 bin ton, döviz girdisi ise 30 milyon dolar civarındaydı. Bunun yüzde 95’i Bursa’ya ait. Bu yıl da yine aynı ihracat rakamlarını yakalayacağımızı tahmin ediyorum’ diye konuştu.

 

Almanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, Belçika, Avusturya ve Hollanda başta olmak üzere ağırlıkla Avrupa Birliği (AB) ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edilen incirin ABD’ye satışının ise henüz gerçekleşemediği bilgisini veren Çalı, bunun, başvurularına rağmen ABD makamlarının yaklaşık 7 yıldır onay vermemesinden kaynaklandığını belirtti.

 

ETHEPHON KULLANIMINI SIFIRLADIK

 

Çalı, meyvenin erken olgunlaşmasını sağlayan ancak ürünün kalitesini düşüren ve birkaç yıl içinde ağacın kurumasına yol açan ’Ethephon’ maddesinin kullanımının engellenmesinde son birkaç yıldır büyük başarı elde edildiğini, bunun olumlu sonuçlarını aldıklarını söyledi.

 

’Ethephon kullanımını sıfırladık’ ifadesini kullanan Çalı, Bursa’nın markası niteliğindeki bu meyveyi organik bir ürün olarak dünya pazarlarına sunduklarını ve çok iyi geri dönüşler aldıklarını anlattı.

 

Türkiye ve Bursa için önemli ve değerli olan siyah incirin bazı yerlerde zeytin ve bağ üretim alanlarıyla karışık tesis edildiğini vurgulayan Çalı, ’Zeytin ve bağ etmenlerine karşı mücadele esnasında zirai ilaç bulaşma riskine karşı ilaçlamaların, havanın rüzgarsız olduğu sabah ve akşam saatlerinde elle yapılması, ilaç bulaşma riskini azaltacaktır’ uyarısında bulundu.

 

KRALİYET AİLESİ DE TÜKETİYOR

 

İngiliz Kraliyet Ailesinden Kraliçe 2. Elizabeth’in yanı sıra Veliaht Prens William’ın eşi Cambridge Düşesi Kate’in hamile olduğu dönemde tükettiği bilinen ’Bursa siyah inciri’, Marks&Spencer, Tesco, Sainsbury, Carrefour ve Migros gibi çok sayıda küresel market zincirlerinin raflarında satışa sunuluyor.