Kilise olsaydı üç ayda tamamdı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Kilise olsaydı üç ayda tamamdı

Bu haber 13 Ağustos 2013 - 5:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

17 ay önce çıkan yangın sonucu küle dönen Ulucami, ilgisiz siyasi ve yöneticiler yüzünden hala ibadete açılamazken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kosova’daki bir camiyi 12 ayda restore ederek ilk günkü orijinalliğiyle yeniden ibadete açtı.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’dan 64 yıl önce fethedilen Kosova’nın Kaçanik kentinde 1594 yılında yaptırılan Sinan Paşa Camii’ni ilk günkü orijinalliği ile yeniden ibadete açtı.

 

Bursa’nın yaşayan canlı bir tarih başkenti amacıyla 8500 yıllık Arkeopark’tan 2300 yıllık Bitinya surlarına, 600-700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara her alanda yoğun bir çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi, Balkanlar’daki eserlerine bir yenisini daha ekledi.

 

Bursa’dan yola çıkan 1.Murat Hüdavendigar tarafından 1389 yılında fethedilerek İstanbul’dan önce Osmanlı toprağı olan Kosova’nın Kaçanik bölgesinde Osmanlı padişahlarından 3. Murat ve 3. Mehmet´in sadrazamı Sinan Paşa tarafından 1594 yılında yaptırılan ve zamanla orijinalliğini kaybeden tarihi Sinan Paşa Camii, Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle Bursalı hayırsever işadamları Ali Yedikardeş ve İbrahim Alagöz tarafından orijinaline uygun hale getirildi.

 

Kaçanik’in hemen girişinde ilk günkü orijinalliği ile yerini alan tarihi caminin açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Şengül Ozan, Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Üsküp Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti, Kaçanik Belediye Başkanı Besim İlazi, Kosova Müftü Vekili Dr. Fahrush Recebi, Kaçanik İslam Birliği Meclis Başkanı Florim Neziraj ile Bursa, Kosova ve Üsküp’ten gelen çok sayıda davetli katıldı.

 

001-kosova-cami-ulucami-003

 

Ecdadımızın izinden gidiyoruz

 

Bölgedeki önemli bir beklentiyi daha yerine getirdiklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ilk olarak 9 yıl önce Kosova’daki 1. Murat Hüdavendigarı Anma törenlerine giderken gördüğü Kaçanik’teki tarihi caminin ilk günkü ihtişamına kavuşturulması için bir yıl önce başlattıkları restorasyon çalışmasını tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

 

Sultan Murat Hüdavendigar’ın bundan 624 yıl önce Kosova başta olmak üzere Balkanlar’a medeniyeti ve adaletli yönetimi getirdiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Biz de ecdadımızın izinden gidiyoruz. Onların bıraktığı emanetleri yeniden ayağa kaldırıyoruz. Kosovalı ve Kaçanikli yöneticilerin tek talebi, bölgelerinde bulunan tarihi eserlerin Osmanlı’nın gerçek sahibi uzman eller tarafından restore edilmesiydi. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak, Bursalı hayırsever işadamlarımızın desteğiyle çalışmaları hemen başlattık ve bir yıl gibi kısa bir sürede de restorasyonu tamamladık.  1940’lı yıllarda ahır olarak kullanılan ve acil bakıma ihtiyacı olan tarihi cami avlusu ve çevre düzenlemesi ile Kosova için, kültürümüz için hayırlı olsun” dedi.

 

Başkan Altepe, restorasyona maddi destek sağlayan Bursalı işadamları Ali Yedikardeş ve İbrahim Alagöz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN