Gençler hükümeti protesto etti « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Gençler hükümeti protesto etti

Bu haber 04 Haziran 2013 - 8:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gezi Parkı’nda yaşananları ve hükümeti protesto etmek için yürüyüş yapmak isteyen ve çoğunluğunu lise öğrencilerinin oluşturduğu bir grup, polisin izin vermemesi üzerine toplandıkları Sevgi Yolu üzerinde slogan atarak oturma eylemi yaptı.

 

Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm yurda yayılan protestolar devam ederken, Karacabey’de Cumartesi günü yapılan yürüyüşün ardından bugünde çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu bir grup hem Gezi Parkı’nda yaşananları hem de hükümeti protesto etmek için yürüyüş yapmak istedi.

 

Sevgi Yolu üzerinde toplanarak Cumhuriyet Alanı’na çıkmak isteyen gruba polis izin vermezken, grup açtıkları “Ne marjinal grubuz, ne siyasi parti. Biz halkız” yazılı pankart ve ellerinde taşıdıkları “Şiddeti durdurun, şiddet istemiyoruz”, “Türkiye’de yetişen, gaza ve suya dayanıklı, çevreye duyarlı, temizliğe duyarlı insan topluluğuna çapulcu denir”  yazılı dövizlerle oturma eylemi yaptılar.

 

Daha sonra grup adına açıklamada bulunan üniversite öğrencisi Sinan Çiftçi, yaptıkları eylemin sadece Gezi Parkı’nda yaşanan olaylar için değil, Reyhanlı’da yaşanan bombalama olayı ve alkol yasağına tepki için olduğunu ifade ederek,

 

001-gezi-parki-2-tepki-video-link

 

“Bıçak artık kemiğe dayanmıştır. Bu 5-10 ağaç için yapılan bir direniş değildir. Bu direniş Türkiye’nin her yerinde yapılıyor. Bizde öğrenciler olarak bunu yapmak istedik. Ama izinsiz olduğu için polis izin vermedi. Bazı okul müdürleri de yürüyüşe katılacak olan öğrencileri disipline vermekle tehdit etti. Ama biz diyoruz ki, bugün bu yürüyüşe destek vermeyenlerin Türkiye’de yatacak yerleri yok.

 

Türkiye’de şuan insanlık suçu işlenirken, insanlar yaralanırken, ölürken ve bunlara karşı bir tepki gösterilmezken biz burada tepkimizi göstermek istedik. Belki elimizde Türk bayrağı yerine bölücü terör örgütü bayrağı olsaydı yürüyüşümüze izin verilebilirdi. Habur’da PKK’lılar yürürken polis seyirci kalıyor ama polis, Türk halkının direnişine maalesef sahip çıkamıyor” şeklinde konuştu.

 

Çarşamba günü için izin aldıklarını ve saat 18.00’de Cumhuriyet Alanı’nda yürüyüş yapacaklarını da duyuran grup sözcüsü Sinan Çiftçi,

 

“Tüm Karacabeylileri Çarşamba günü düzenleyeceğimiz geniş katılımlı yürüyüşe bekliyoruz. Bakalım o zaman polisi göreceğiz müdahale edecek mi etmeyecek mi” dedi.

 

Açıklamanın ardından, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gezi Parkı değil AKP yıkılacak”, “Direne direne kazanacağız”, “Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana”, “İmam bayıldı Cumhuriyet ayıldı” sloganları atan grup, İstiklal Marşı okuduktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Polis, protestolar sırasında geniş güvenlik önlemi alırken, Ak Parti ilçe binası önünde de bir grup poliste olası bir müdahaleye karşı nöbet tuttu.

 

001-gezi-parki-2-tepki-003

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN