Çarpıl-ma! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çarpıl-ma!

Bu haber 14 Aralık 2012 - 2:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Takip okurlarım merhaba. Tedaş 2003 ile 2012 yılları arasında bir araştırma yapmış. Bu dokuz yıllık periyot içerisinde toplam 623 bin abonenin kaçak elektrik kullandığı tespit edilmiş. Kaçak kullanımının illere göre dağılımı da ortaya konmuş. Malum sonuç ortaya çıkmış tabi ki. Güneydoğu başı çekmekte.

 

 

Şırnak %81.6 ile birinci sırada. Sırası ile Mardin %76.1, Hakkâri %74.9, Diyarbakır %72.3, Batman %70.1 ile top beş listesinde yer almış bulunmakta.

 

 

Sayın okurlarım bu rakamlar oldukça büyük rakamlar. Sizce Tedaş bu araştırmadan sonra zarar mı ediyor? Eğer evinize iş yerinize gelen kabarık faturalardan şikâyetçi değilseniz Tedaş kesinlikle zarar etmekte. Gel gelelim elektriğe gelen zamlardan faturanın içine kalem kalem konulan KDV ÖTV birde TRT payından sonra gelen faturadan yakınmanız devam ediyorsa Tedaş’tan önce sizin zarar ettiğiniz aşikâr ortadadır.

 

 

Sayın okurlarım unuttum sanmayın. Bu faturaya birde kayıp kaçak gideri adı altında buda %10’cuk bir rakam oluşturmakta ekleniyorsa yandı gülüm keten helva demektir. Yani 30 liralık kullanım bir anda 70 liraya çıkmaktadır.

 

 

Şimdi tüm bu olayları sosyal hukuk devleti anlayışıyla açıklamaya çalışmak kafaları daha da karıştırır. Nedeni gelince devlet vatandaşı korumakla görevlidir de. Yalnız daha kaçak elektriği kullanmayı engellemeyi başaramamıştır. Başaramadığı gibi 623 bin abonenin yükünü ülkedeki faturasını düzgün şekilde ödeyen kaçak kullanmayan abonelerine pay etmiştir.

 

 

Bazı okurlarım sanki sosyal devlet nerde diyor. O mu? Kaçak olmayan başka bir bahara kaldı. Bir sonraki hafta görüşmek üzere.