“Öğretmenler Günü”nü kutlamıyoruz! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

“Öğretmenler Günü”nü kutlamıyoruz!

Bu haber 27 Kasım 2012 - 1:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim-Bir-Sen Karacabey Temsilciliği, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamadıklarını duyurdu.


 


Karacabey Eğitim-Bir-Sen Temsilcisi Atilla Baydar, konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında, ‘’Eğitim-Bir-Sen olarak, 23. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda aldığımız ve sonuç bildirgesinde de yer verdiğimiz ‘Öğretmenlik mesleğinin ekonomik ve mesleki itibarını hedef alan yaklaşımlar bertaraf edilmediği sürece, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri yapılmamalı ve hiç kimse kutlama mesajı yayınlamamalıdır’ kararı doğrultusunda Öğretmenler Günü’nü kutlamıyoruz.’’ dedi.


 


Baydar, Eğitim-Bir-Sen olarak aldıkları Öğretmenler Günü’nü kutlamama kararının başlıca gerekçelerini ise şu şekilde sıraladı, ‘’Ülkenin geleceğini inşa eden eğitimin en önemli unsuru olan öğretmenlerin fedakârlığının görmezden gelinmesi, itibar kaybına uğratılması, ek ödemeden mahrum edilerek kamuda en az maaş alan çalışan konumuna düşürülmesi.


 


Ayrıca, 18. Milli Eğitim Şurası’nda alınan; Öğretmen ve yöneticilerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi amacıyla her yıl kasım ayında bir maaş tutarında ikramiyenin verilmesi, ek ders ücretinin 12 TL’ye çıkarılması, görev alınan projeler için ek ders ücreti tahakkuk ettirilmesi, eğitim kurumu yöneticilerine makam tazminatı ödenmesi ve ek ders ücretinin maaşlara, ek ödemenin ise emekli maaşlarına yansıtılması kararları da hayata geçirilmemiştir.’’