Tayan”dan “ototest” tepkisi « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Tayan”dan “ototest” tepkisi

Bu haber 27 Kasım 2012 - 1:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Milletvekili Tayan, başta başbakan olmak üzere yetkililere gönderdiği mektupta ototest kararına dikkat çekti.


 


CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, Bursa’nın Yenişehir ilçesinde kurulması öngörülen ‘Ototest Merkezi’ ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bursa Valisi Şahabettin Harput, BTSO Başkanı Celal Sönmez, TSE Genel Müdürlüğü ve tüm Bursa Milletvekillerine gönderdiği mektupta endişe ve itirazlarını dile getirdi.


 


Tayan mektubunda şu görüşlere yer verdi: “Bilindiği gibi Bursa ülkemizin en önemli otomotiv sanayi merkezidir. Türk Standartları Enstitüsü tarafından kurulması düşünülen Oto Test Merkezinin Bursa’da tesis edilmesi doğru ve yerinde bir karardır. Bu tesisin Bursa’nın neresinde kurulacağı konusu ayrıca çok önemlidir.


 


Basından öğrendiğimize göre Bursa-Yenişehir ilçesindeki 2600 dönümlük mera bu tesis için öngörülmekte ve işlemler yapılmaktadır. Mera Komisyonu alelacele toplanarak oy çokluğu ile arazinin mera vasfını kaldırmıştır. Tarım Bakanlığının onayını takiben arazi Hazineye devredilecek ve sonrasında Türk Standartları Enstitüsüne tahsis edilecektir.


 


Bahse konu arazi 1.sınıf meradır, devlet masraf etmiş, ıslahı yapılmış bir meradır. Bu mera ve çevresi Boğazköy Barajının devam eden sulama inşaatı alanındadır. Çok nitelikli ve değerlidir. Yörenin çiftçisi, köylüsü, üreticisi, hayvan besicisinin gözü önünde büyük bir hata işlenmektedir. Bu haklı sese kulak vermek hem bilimin, hem ekonominin,  hem hukukun gereğidir kanaatindeyim.


 


Bursa’da bu tesis için başka alternatif araziler vardır. Bu yanlıştan dönülmesi, daha sağlıklı bir incelemeden sonra karar alınması konusundaki görüşlerimi paylaşmak üzere takdirlerinize sunarım. Saygılarımla.”