Öğrenciler uzaya çıktı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Öğrenciler uzaya çıktı

Bu haber 16 Kasım 2012 - 0:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Seyran İlkokulu ve Ortaokulu, önceki gün okulda kurulan dev uzay çadırı ile uzayı keşfe çıktı.


 


6 metre genişliğinde ve 4 metre yüksekliğinde olan çadır ile çok boyutlu eğitim ve öğretim içeren görsel bir sunum yapıldı. Seyran İlkokulu ve Orta Okulu’nda yapılan bu etkinlik Karacabey genelinde ilk kez gerçekleşti.


 


İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izni ve onayı ile okullarda bu sunumu yapan Bilim Küresi Planetaryum Sistemleri ekibi, ilgiden oldukça memnun kaldı. Öğrencilerin tamamının katıldığı etkinlikte yaş seviyelerine göre ayrı ayrı sunum ve etkinlikler yapıldı.


 


Sunumu gerçekleştiren ekip üyeleri, Planetaryum’un “Gezegenevi” anlamına geldiğini kaydetti. Ekip üyeleri, “Astronomi ve uzay bilimlerini öğrenmek ve anlamak için geliştirilmiş, gökyüzünü özel bir projektör yardımıyla, kubbe altında son derece gerçekçi simülasyonlara incelemeye imkan veren merkezlerdir. Planetaryumda bir girdabın içinde yolculuk edebilir yada bir kasırganın içinde yol alabilirsiniz. Satürn’ün halkalarına dokunabilir, Ay’ı veya Mars’ı yakında inceleyebilirsiniz” dedi.


 


Astronot kıyafeti giyerek bol bol resim çektiren öğrenciler, astronottan imza almayı da unutmadı. Öğrenciler, Fen ve Teknoloji dersinde görecekleri bu konular hakkında da ön bir bilgi edinmiş oldu.


 


Okul Müdürü Şaban Vural, etkinlikte öğrencilerin; Takımyıldızlarının isimlerinin nereden geldiği, Ay’ın neden yuvarlak olduğu, Gökyüzünün neden mavi olduğunu ve güneşin batarken neden turuncu renk aldığı, Dünyaya en yakın yıldızın ne olduğu, Mars’ta gerçekten yaşam olup olmadığını ve Mars’a neden kızıl gezegen dendiği, Ay’a giden ilk astronotun ayak izlerinin hala neden silinmediği,  Hangi gezegenin 63 tane uydusu olduğu, Güneş’in nerede Batı’dan doğduğu, 260 milyon yıl önce Türkiye’nin nerede olduğu gibi konularda bilgilendirildiğini söyledi.


 


Müdür Vural, “Yaparak yaşayarak öğrenmenin önemli unsurlarından olan bu tip etkinlik ve faaliyetlerle öğrencilerin ufkunun açılacağına inanıyorum. Şehir merkezlerindeki çocuklardan önce bunu köy çocuklarının görmesi ve yaşaması bizim için çok önemli. Karacabey’deki eğitim seviyesinin ve başarısının artması için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.