Çevreyi kirletenlere uyarı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çevreyi kirletenlere uyarı

Bu haber 16 Kasım 2012 - 0:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mustafakemalpaşa Belediyesi, inşaat atıklarının gelişigüzel dökülmemesi ve çevrenin kirletilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.


 


Mustafakemalpaşa'nın her bölgesinde inşaat atıklarına karşı denetim başlatan Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri, çevreye rastgele moloz dökerek, kirliliğe sebep olanları yakın takibe alıyor. 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 41. Maddesi'ne göre inşaat atık ve artıklarını, toplanmasına veya depolanmasına özgü yerler dışına atan kişiye 169 liradan başlayıp 5 bin 170 liraya kadar idari para cezası uygulanacağı uyarısında bulunulurken, vatandaşların bu konuda daha dikkatli olunması istendi.


 


ÇEVREYE KARŞI DUYARLILIK GÖSTERİLMELİ


 


Çevre temizliğinin toplumsal bir sorumluluk olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise vatandaşların moloz dökme konusunda mağdur olmamaları için konuya duyarlılık göstermeleri gerektiğini söyledi. Hafriyat, inşaat ve yıkıntı atıklarının oluşturduğu görüntü kirliliği nedeniyle ciddi sıkıntılara sebep olduğunu belirten Kurtulan,


 


“”Yönetmelikte 'hafriyat toprağı ile inşaat atıkları üreticileri oluşan atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı ile ilgili harcamaları karşılamakla yükümlüdürler' ifadesi yer almaktadır. Belediyemiz eski ev eşyaları ile inşaat ve yıkıntı atıklarını Cumartesi günleri 2 çuvala kadar ücretsiz olarak toplamaktadır. Bu toplama işlemi Cumartesi günleri anonslarla vatandaşlarımıza duyurulmaktadır. Sokaklarımızda moloz yığınlarının oluşmaması için ekiplerimiz gerekli denetimleri yapıyor. Vatandaşlarımızdan para cezalarına maruz kalmamaları için kirliliğe neden bu tür atık maddeleri çevreye bırakmamalarını istiyoruz.”” dedi.