DSİ organik tarıma başladı! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

DSİ organik tarıma başladı!

Bu haber 27 Temmuz 2012 - 12:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DSİ Karacabey 12. Şube Müdürlüğü tesislerinde bulunan bahçede geçtiğimiz günlerde bazı ağaçların kesilerek yerine domates, biber ve patlıcan gibi sebzelerin ekilmesine Karacabey Tema Gönüllülerinden tepki geldi.


Tema Gönüllü İlçe sorumlusu Naci Güncü, DSİ bahçesinde yapılan bu uygulamanın büyük saygısızlık olduğunu belirterek yapılan yanlışa dikkat çekti.


DSİ’de yaşanan bu gelişme bir taraftan çevrecilerin büyük tepkisine yol açarken, diğer taraftan tesis bahçesinde sebze üretimi yapılması bazı vatandaşlar arasında da alay konusu olmuştu.


Bu duruma karşı “Bugüne kadar DSİ kanaletleri aracılığıyla tarlalarını sulayan Karacabeyli çiftiler, bundan böyle DSİ’nin kestiği ağaçların yerine ektiği domates, biber ve patlıcan rekabeti ile karşı karşıya kalacak.” “DSİ Organik Tarım’a başlıyor” gibi yorumlar yapılırken, konuyla ilgili bir tepkide Karacabey Tema’dan geldi.


Karacabey Tema Gönüllüsü Naci Güncü, DSİ bahçesinde kimin ne amaçla, hangi akla hizmetle yok ettiği çam ağaçlarını kesenleri şiddetle kınadıklarını belirtti. Bir ağacın kolay yetişmediğini ve yılların ürettiği bu canlıyı sebze ekebilecek yer açmak uğruna 10 dakikada kesenlerin nasıl bir zihniyet içerisinde olduklarını sorguladıklarını sözlerine ekledi.


Karacabey’de yaklaşık iki yıldır hiçbir teknik eleman atanmayan ve geçtiğimiz yıl, aşırı yağışlar sonrası taşan dereler yüzünden sıkıntılı günler geçiren DSİ Karacabey 12. Şube Müdürlüğü, ilçe halkının kafasında soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor. Vatandaşlar DSİ’nin varlığı ile yokluğunun bir olduğunu ve yaşananların ilgisizlikten kaynaklandığını ifade ederek yetkililerin konuya bir an önce el atması gerektiğinin altını çizdi.