NSK”nın hedefi dünya devi olmak « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

NSK”nın hedefi dünya devi olmak

Bu haber 20 Temmuz 2012 - 11:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Traktör, ticari vasıta ve iş makinelerine yönelik direksiyon ve süspansiyon üretip 5 kıtada 55 ülkeye ihracat yapan NSK grubu, alanında dünyada ilk 3 firma asında girmeyi hedefliyor.


NSK şirketlerinden RAN Oto Yedek Parça Kalıpçılık Makine Elektronik Otomotiv Sanayii'nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ömer Kazangil, şirketin 1950'de babası tarafından kurulduğunu söyledi.


Bursa'da Hayat Lokantası'nda düzenlenen basın toplantısında, babasının ardından ağabeyinin şirketi yönetmeye başladığını, kendisinin de üniversite eğitiminin ardından göreve geldiğini anlatan Ömer Kazangil, aile şirketi olarak önemli başarılara imza attıklarını kaydetti. Turgut Özal'ın ihracat anlayışının kendilerini çok etkilediğini dile getiren Kazangil, “”Yaklaşık 19 yıldır ihracat yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 90'ını dış pazara satıyoruz. Şu anda 55 ülkeye ihracat yapıyoruz. Dünyanın dört bir yanında, Amerika'dan Kenya'ya Çin'e kadar ihracat yapıyoruz”” dedi.


İhracatın yüzde 40'ını AB ülkelerine gerçekleştirdiklerini belirten RAN Oto Genel Müdür Kazangil, “”Şu anda 3 ana grubuna hitap ediyoruz. Traktör grubunda büyüdük. Türkiye'de yüzde 60'a yakının biz yönlendiriyoruz. Dünyada ise ilk 3'e giriyoruz. Son yıllarda ise ağır vasıtaya yöneldik. Türkiye'deki 3 büyük firmadan birisiyiz. Dünyada da ilk 5-6 firma arasına giriyoruz.


Şuanda kapasitemizin yüzde 15'ini orijinal sanayiye ve diğer kısmını ise yan sanayiye veriyoruz. Bu bilinçli bir tercih. Bunda da orijinalini dalgalanması riskini göz önüne almak istemedik. Orijinalde daha sağlam adımlarla ilerlemeyi tercih ettik. Biz senenin 12 ayı ihracattan satış yaptık. Dünyada 4-5 ülkede de marka bazında bayilikler oluşturmaya başladık. Bu sene Çin dahil 7 tane uluslararası fuara katılıyoruz. Üretim konusunda büyük yol aldık. Toplam üretim sayımız 5 bin 600 metrekare ve depo ise 7 bin 600 metrekare. Buralardan 19 milyon dolarlık imalat yapıyoruz”” dedi.


Satış sonrası servis hizmetine önem verdiklerini hatırlatan Kazangil, “”Yalnızca ürün satmak değil, satış sonrası servis ve ürün sigortasına sahibiz. Ticari vasıta traktör konusunda en geniş ürüne sahibiz. Vergi ve ihracatta ön sıralardayız. Bu hızlı büyüme temposunu çoğunlukla öz sermaye ile yapıyoruz. Geldiğimiz nokta ise uzun bir çabanın bir sonucudur.


Bu bir aşk hikayesidir. Yalın üretim tekniğini uygulamaya başladık. Geldiğimiz nokta açısından sektöre yön verebilecek, ailemizin ve çalışanlarımız ile ülkemizin de gururu olabilecek uluslararası bir şirket ortaya çıkardık. Bizim esas gayemiz ithalat değil, ihracat. Yıllık 19 milyon dolar ciro elde ederken, bunun ancak 500 bin doları ithalata gidiyor. Üretimin yüzde 85'i ihracat yapılıyor “” şeklinde konuştu.


Bursa Karacabey'de kurulan Ran Oto, ağır ve hafif ticari araçlar (kamyon, otobüs, TIR), tarımsal araçlar (traktör), inşaat ve hafriyat makineleri, forklift için direksiyon ve süspansiyon parçaları imalatı yapıyor. Şu andaki üretimini, direksiyon ve süspansiyonda 6 bin'e yakın ürün çeşidi ile gerçekleştiren Ran Oto ISO 9001 ve ISO / TS 16949 belgesi sahibi.


Üretim ve destek departmanları olarak çalışmalarını yürüten NSK Grup, Karacabey'de yeni fabrikasını da Ramazan ayından sonra üretime başlanacak. Yeni fabrika 6 milyon TL'lik kısmı bina olma üzere arsa ile birlikte toplam 8 milyon liraya mal olması bekleniyor. Ayrıca makine ekipmanı yenileme çalışmaları ve 3 milyon TL'lik bir kaynak ayrıldığı bildirildi.