Avustralyalı çiftçiler Karacabey”e hayran kaldı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Avustralyalı çiftçiler Karacabey”e hayran kaldı

Bu haber 20 Temmuz 2012 - 11:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çanakkale’yi gezen Avustralyalı çiftçi grubu, bazı incelemelerde bulunmak üzere Karacabey’e geldi.


15 kişilik bay ve bayandan oluşan Avustralyalı çiftçiler, İlçe Gıda,Tarım ve  Hayvancılık  Müdürü Erdoğan Ceylan, Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karahasanoğlu ve Meclis Başkanı Nuri Karaca önderliğinde, ilk olarak Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım tesisleri ziyaret ettiler.


Avustralyalı çiftçilere burada, buğday alımlarının yapılmasında uygulanan numune alma, analiz ve neticesinde fiyat tespitleri ile silolama teknikleri hakkında brifing verildi.


20 bin dekar ile 105 bin dekar arazi işlediklerini belirten Avustralyalı çiftçiler, yıllık yağış ortalaması 250-300 mm olan bölgelerinde buğday ve kanola tarımından başka sulu tarım yapamadıklarını belirterek, buğdaydan ortalama 250-300 kg verim alabildiklerini söylediler.


Karacabey ovasının toprak yapısına, sulama imkanlarına, ekilen mahsul çeşitliliğine hayran olduklarını ifade eden Avustralyalı grup, domates ve mısır tarlalarında incelemelerde bulundu.


Ziraat Odası Zirai Danışmanları Orhan Karaca ve Hakan Pullu’nun çevirmenlik yaparak tohum, fide dikimi ve hasat konularında detaylı bilgiler verdiği grup, çektikleri resimler ve aldıkları bilgilerin ardından Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karahasanoğlu ve Meclis başkanı Nuri Karaca’ya ilgilerinden dolayı teşekkür ederek ilçeden ayrıldılar.