Fırıncılara hijyen eğitimi « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

Fırıncılara hijyen eğitimi

Bu haber 17 Temmuz 2012 - 9:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ile Bursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliğiyle, Karacabey merkez ve köylerinde faaliyet gösteren fırın işletmeci ve çalışanlarına yönelik, ‘’Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği Eğitimi ile Hijyen Eğitimi’’ verildi.


Bursa ve çevresinde ilk defa Karacabey’de gerçekleştirilen eğitime, ilçe merkezi ve köylerinde faaliyet gösteren fırınlardan işletmeci ve çalışanlardan oluşan 100 kişi katıldı.


Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası seminer salonunda iki bölüm halinde düzenlenen eğitim de, Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Gıda Mühendisi Mürvet Öztürk tarafından “Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği”, Gıda Mühendisi Seyfullah Selvi ve Kontrol Görevlisi Mustafa Yıldız tarafından “Hijyen Eğitimi” verildi.


‘Hijyen ve sanitasyonla ilgili genel tanımlar, Gıdalardaki zararlı maddeler, bulaşma ve bozulmalar, Personel, işyeri ve ekipman hijyeni, Temizlik ve dezenfeksiyon, Fırınlarda hijyen ve sanitasyon, Fırınlarda HACCP ve iyi hijyen uygulamaları, Gıda enfeksiyonu ve zehirlenmeleri, Ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği mevzuatı, El yıkama, maske ve bone kullanımı, temizlik ve dezenfeksiyon maddelerinin kullanımı’ gibi konuların anlatıldığı eğitimin ardından yapılan sınav sonucunda 100 üzerinden 70 puan ve üstünü alarak başarılı olanlara “Hijyen Eğitim Belgesi” verileceği açıklandı.


KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Naci Güncü, fırıncılar başta olmak üzere halk sağlığını yakından ilgilendiren bu düzenlemelerin önemine dikkat çekti.


Gıda başta olmak üzere ülkemizde her alanda yeni bir yapılanma olduğunu, kalite anlayışının sürekli bir artış ivmesi gösterdiğini ve hazırlanan mevzuatlarında bu konuda hem yapıcı hem de caydırıcı olduğunu belirten Güncü, tebliğe aykırılığın tespit edilmesi halinde 11 bin 875 TL gibi yüksek cezaların uygulanacağını söyledi.


Güncü, ‘’Çok kısa zamanda hazırlıkları tamamlanan ve Bursa’da ilk olarak düzenlenen bu eğitime gösterilen yoğun ilgi ve katılımdan oldukça mutlu oldum. Bende bu sektörde faaliyet gösteren bir işletmeci olarak, çalışanlarımızın vardiya düzenlerini aksatma pahasına eğitime katılmalarını sağlayan ve gerekli hassasiyeti gösteren işletmeci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.


Eğitim alamayan sektör mensupları için 05 Eylül 2012 tarihinde saat 16:00’da ikinci bir eğitim daha düzenleyeceğiz. İnşallah o eğitimle birlikte ilçemizde faaliyet gösteren tüm fırın çalışanları mevzuat gereklerini yerine getirmiş olacak ve işletmelerinde yeni düzenlemelere göre üretim yapacaklar. Bu vesile ile hem İlçe Tarım hem de İl Tarım’da görev yapan mühendis ve kontrolörlerine, bizlere bu eğitimleri vermek suretiyle yapıcı ve gayretli çabalarından dolayı teşekkür ediyorum.’’ dedi.

casino siteleri