Domateste mücadele başladı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Domateste mücadele başladı

Bu haber 10 Temmuz 2012 - 10:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, domates mildiyösüne karşı mücadelenin başladığını duyurdu.


Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdoğan Ceylan, ‘’İlçemizde 100 bin dekar alanda üretimi yapılan domateste önemli zarara neden olan domates mildiyösüne karşı mücadele zamanının teknik elemanlarımızca yapılan kontrollerde geldiği saptanmıştır.


Mantari bir hastalık olan mildiyö havaların ısınması ve nem seviyesinin yükselmesi ile kendini göstermeye başlar. Yapraklar üzerinde önce küçük, soluk yeşil veya sarımsı lekeler belirir. Hastalık ilerledikçe renkleri kahverengi ve siyah olur. Uygun havalarda hastalık yaprak saplarına, bitkinin dal ve saplarına doğru ilerler. İleri safhalarda lekeler yırtılır, kurur ve bazen çürürler. Hastalık meyvelere de geçebilir. Hastalıklı meyvelerde esmer lekeler domates kızardığı zaman yeşil çerçeve ile normal kırmızı kısımdan ayırt edilir. Hastalık hem ürün miktarını hem de ürün kalitesini olumsuz etkiler.


Bu nedenle üreticilerimizin reçete ile satın alacakları ilaçlar ile ilaçlama yapmaları gerekmektedir. Değerli üreticilerimize önemle duyurulur.’’ dedi.

casino siteleri