Tayan”dan “Çek Kanunu” açıklaması « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Tayan”dan “Çek Kanunu” açıklaması

Bu haber 03 Temmuz 2012 - 11:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, Türkiye'de karşılıksız çek sayısının son bir yılda yüzde 117 artış gösterdiğini söyledi.


Merkez Bankası verilerine göre, TBMM'de 1 Şubat 2012 günü yasalaşan ve hapis cezasını kaldıran yeni çek kanunu ile karşılıksız çeklerde büyük artış olduğunu ifade eden CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, karşılıksız çek sayısının geçen yıla göre yüzde 117'lik artış gösterdiğini söyledi. Tayan, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya soru önergesi sundu.


Tayan, verdiği önergede, mayıs ayı sonu itibariyle bir önceki aya göre yüzde 34.2'lik bir artış yaşandığını ve 61 bin 875 olan karşılıksız çek sayısının 81 bin'in üzerine çıktığını belirtti. Tayan, “”2011 yılının aynı ayında bu sayının 38 bin 117'yken yüzde 117.9'luk artış yaşanması düşündürücü. Mahkemeler tarafından yasaklama kararı alınan çek sayısındaki ciddi artış görülmekte. Geçen yılın ilk 3 ayında 14 bin 349 olan mahkemeye intikal eden karşılıksız çekte sayısı da bu yılın ilk 3 ayında yüzde 63 oranında arttı”” dedi.


ÇEKLERİN KARŞILIKSIZ ÇIKMASI TİCARETİ ETKİLEDİ


Ekonomik suça ekonomik ceza anlayışı ile Çek Yasası'nda bu yıl yapılan değişiklik ile karşılıksız çek suçu işleyenlerin tahliye edildiğinin altını çizen Tayan, piyasada çekle alışverişin arttığını ama çeklerin karşılıksız çıkmasının da ticareti olumsuz etkilediğini belirtti. Tayan, “”Çekin borçlusu ile çekin alacaklısı dışında çek karnesi veren bankaların tamamen devre dışı kalması, çek ile ilgili sorunların çözümü ve ticaretin güvenli gelişimine engel olmaktadır. Çek konusu tüm taraflara sorumluluk getirecek şekilde ele alınması gerekmektedir”” diye konuştu.


Tayan'ın Bakan Yazıcı'ya verdiği önergede şu sorular yer aldı: “”Çek yasasında yeni bir değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz? Piyasadaki alışveriş aracı olarak çekin kullanma oranı nedir? Şu anda karşılıksız çek sayısı kaçtır? Ödenmeyen çeklerin TL toplamı nedir? Çek konusunda bankalara da sorumluluk getirmeyi düşünüyor musunuz?””

casino siteleri