Çocukların kanseri yenme oranı daha yüksek « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Çocukların kanseri yenme oranı daha yüksek

Bu haber 26 Haziran 2012 - 9:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Anadolu Sağlık Merkezi, günümüzde giderek önem kazanan çocukluk çağı kanserleri konusunda farkındalığı artırmak ve sağlık profesyonelleri ile bilgi paylaşımında bulunmak üzere bir toplantı düzenledi.


“21. Yüzyılda Türkiye ve Dünya’da Pediyatrik Onkoloji” konulu toplantıda; çocukluk çağı kanserlerinde vaka sayısının yetişkinlere göre çok düşük, tedavi şansının ise çok daha yüksek olduğu bildirildi.


Çocuklarda kanser görülme sıklığının milyonda 110-150 arasında değiştiği, bu oranın da Türkiye nüfusunda 3500 çocuğa karşılık geldiği bilgisinin verildiği toplantı, Bursa Divan Otel’de gerçekleşti. Sağlık profesyonellerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, Anadolu Sağlık Merkezi’den Pediyatrik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Alp Özkan konuşmacı olarak katıldı.


Öncelikle pediyatrik onkolojinin tarihine değinen Prof. Dr. Alp Özkan, çocukluk çağı kanserlerinin tanı ve tedavisinde multidisipliner çalışmanın önemini anlattı. Çocukluk çağı kanserlerinin dağılımı konusunda detaylı bilgi veren Prof. Dr. Alp Özkan, Türkiye ve Dünya’daki istatistiki bilgileri sağlık profesyonelleriyle paylaştı.


Doğru tanı önem taşıyor


Geniş bir katılımla gerçekleşen toplantıda, Pediyatrik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Alp Özkan,  2030’lu yıllarda 250 kişiden birinin çocukluğunda kanser geçirmiş ve iyileşmiş olacağının tahmin edildiğini belirterek ülkemizdeki kanserli çocukların, bir kısmına kanser tanısı konamadığını bir kısmının ise doğru merkezlere ulaşamadığına dikkat çekti.


Çocuklar daha şanslı


Çocukluk çağı kanserlerinde hasta sayısının yetişkinlere göre daha düşük olduğunu ve  çocukların tedavi şansının daha yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Alp Özkan, çocukları kanserden korumak için ailelerin dikkatli bir hayat sürmesi gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Özkan, var olan kanserlerin erken tanısının düzenli sağlık kontrolü yaptıran ve çocuklarını iyi gözlemleyen aileler sayesinde mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.