Çevreyi kirletenler takipte « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

Çevreyi kirletenler takipte

Bu haber 26 Haziran 2012 - 9:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uluabat Gölü ve Dalaman Çayı’nda yaşanan kirlilik üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Denizli, Kütahya ve Bursa il müdürlükleri aracılığıyla inceleme başlattı.


Bakanlık, kirliliğe ve balık ölümlerine sebebiyet veren evsel ve endüstriyel atıkların bertarafı için çalışmalara başladı. Erdoğan Bayraktar'ın talimatıyla harekete geçen il müdürleri, yörelerindeki tesisleri mercek altına aldı.


Basın yayın organlarında gündeme gelen Uluabat Gölü ve Dalaman çayında yaşanan kirlilik üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denizli, Kütahya ve Bursa il müdürlüklerinde Bakan Erdoğan Bayraktar'ın talimatıyla inceleme başlattı. Yapılan detaylı incelemeler sonucunda Uluabat Gölü çevresinde yer alan endüstriyel kuruluşların arıtma tesislerine sahip olduğu, atılan atıksuların arıtma tesislerinden arıtılarak alıcı ortama deşarj edildiği saptandı. Diğer endüstriyel kuruluşların ise atık arıtma tesisleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurularını yaptığı ve inşaatlarının devam ettiği öğrenildi. Atıksu arıtma tesislerine sahip olmayan sanayi kuruluşlarına idari yaptırım ve para cezası verildi.


Bu arada Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin Susurluk havzası ve Uluabat Gölü kirliliğini önleyen projeyi hızlı bir şekilde tamamlayarak evsel atıksuların tamamını arıtarak Mustafakemalpaşa Çayına deşarjını sağlayacağı kaydedildi. Ayrıca Yalıntaş, Tatkavaklı, Ovaazatlı ve Tepecik Beldelerinden kaynaklanan evsel nitelikli atıksular için Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili firma tarafından projenin bitirildiği, İller Bankasına sunulduğu ve İller Bankası denetimi altında inceleme yapılarak cevap beklendiği öğrenildi.


Kütahya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise yaptığı inceleme sonucunda, Tunçbilek Belediyesi'nin evsel atıksu arıtma tesisinin inşaat aşamasının bittiği ve devreye alma çalışmalarının sürdüğü kaydedildi. Ayrıca Tunçbilek Beldesi'nde bulunan termik santralin evsel atıksularının Tunçbilek Belediyesi'ne ait kanalizasyona verilmekte olduğu, arıtma ile sonlandığı ve termik santralin üretiminden kaynaklı kül yıkama sularının ise çöktürme havuzundan sonra geri dönüşümlü olarak kullanıldığı saptandı.


Denizli Dalaman çayında yaşanan kirlilik iddialarına ilişkin ise Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü numune örneklerini alarak çalışmalarına başladı. Kirliliğin kaynağına inilerek sorumlulara gerekli yaptırımların uygulanacağı ifade edildi.

casino siteleri