Anız yakanlar yandı! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Anız yakanlar yandı!

Bu haber 19 Haziran 2012 - 9:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Gıda, tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, hububat hasadının başlayacağını duyurarak, bazı uyarılarda bulundu.


Konuyla ilgili açıklamada bulunan İlçe Gıda, Tarım ve hayvancılık Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde başlayacak olan hububat hasadı için şu uyarılarda bulundu; ‘’İlçemizde 2012 yılında 185.000 dekar alanda yapılan hububat tarımında önümüzdeki günlerde başlayacak hasat için Bursa Valiliğinin yayınladığı B124İLM01604/14077 sayı e 29.05.2012 tarihli ‘Biçerdöverle Hasatta Dane Kayıplarının Önlenmesi ve Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesi’ hakkında tebliği ile hasattaki dane kayıplarını % 1,5’a indirmeyi, belgeli operatörler ile ayarları iyi yapılmış uygun yükseklikte biçimi hedeflemektedir.


İlçe  Müdürlüğümüzde 3 teknik eleman ile kurulan ekip, hasat süresi boyunca kontroller yaparak ve çiftçilerimizden gelen ihbarları değerlendirerek  istenilen şartları yerine getirmeyen biçerdöver sahip ve operatörlerine, Kabahatler Kanununun  32 . maddesine göre eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetlerinin önüne geçilerek uymayanlara idari yaptırım uygulanacaktır.


Ayrıca yine Bursa Valiliğinin yayınladığı, B124İLM01604/14131 sayı ve 29.05.2012 tarihli ‘Anız Yangınlarının Önlenmesi’ hakkında valilik tebliği, il müdürlüğümüzün hazırladığı ‘Anız Yakılmasının Önlenmesi’ hakkında bildiri ve Bursa İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonunun, 123-5565 sayı ve 10.05.2012 tarihli komisyon kararlarında belirtildiği gibi, Anız ve Benzeri bitki artıklarının yakılmasının kesinlikle yasaklandığı, Anız yakmanın toprağa ve çevreye verdiği zararların çiftçilerimize anlatılması ve bilgilendirilmesi, tarlada kalan artıkların sap parçalayıcılar ile yeniden toprağa verilmesi alternatifinin gösterilmesi, alçak biçim yapılarak yakma ihtiyacının ortadan kaldırılması ve kesinlikle anız yakmanın önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. İstenmeyen olası yangınlar içinde biçerdöver sahibi ve çiftçilerimiz gerekli tedbirleri alması uyarılmaktadır. Bütün bu uyarılara rağmen anız yakma yasağına uymayanlara da 2872 sayılı Çevre Kanununa göre dekar başına 31,39 TL idari para cezası uygulanacağı belirtilmektedir.


İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ilgili konuyu Mahalle ve Köy Muhtarlıklarına gönderdiği yazı ile ilan edilmesini sağlayarak gerekli önlemleri almıştır. 2012 yılı hububat hasadının bereketli olması dileğiyle çiftçilerimize kolaylıklar dileriz.’’

casino siteleri