Valiye “has” teşekkür « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Valiye “has” teşekkür

Bu haber 12 Haziran 2012 - 9:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Akarsuyu mermer ocaklarının faaliyeti sonucu kirlenen ve bu yüzden susuz kalan Başköy için 'su temin talimatı’ veren Bursa Valisi Şehabettin Harput'a, bölgede incelemelerde bulunan Has Parti'den teşekkür geldi.


Başköy'ün içme su kaynağını karşılayan deresi, mermer ocaklarının faaliyeti sonucu bir süre önce kirli akmaya başlamıştı. Yapılan tetkik sonucu, suyun içilemeyecek durumda olduğu ve insan sağlığı açısından risk barındırdığı açıklandı.


Huzuru bozulan köy halkı, devlet yetkilileriyle görüşerek bir sonuç aramış ve fakat beklenen sonucu alamamıştı. Bu süreçte köylülerin baskılarına dayanamayan muhtar istifa etmiş ve kirli sudan içen bir büyük baş hayvan telef olmuştu. Kusma ve ishal olaylarının artış gösterdiği Başköy, içme suyunu civar köylerden taşıyarak temin ediyordu.


Köy halkınca yargıya taşınmaya hazırlanan 'kirli su' davasına valilik el attı. Bursa Valisi Şahabettin Harput imzasıyla yayınlanan genelgede, maden ocağı ve içme suyu ihtilafı ile ilgili olarak saptanan sorunların acilen çözülmesi gerekliliğine dikkat çekildi.


Genelgeye göre, köyün kirli suyu arıtılarak yeni su kanalları açılacak ve bahsi geçen maden ocaklarının kısa süre içerisinde eksiklerini gidermesi ve tedbir alması istenecek.


Konuyu kamuoyunun gündemine taşıyan Has Parti İl Başkanı Ali Mollasalih, gelişmeleri değerlendirerek, Bursa Valisi Şehabettin Harput'a duyarlılığından dolayı teşekkür etti.


Açıklamasında, Başköy'e giderek incelemelerde bulunduklarını hatırlatan Mollasalih, Başköy halkının mağdur olduğunu ifade ederek, başka köylerde yeni sorunların ortaya çıkmaması için bölgedeki tüm işletmelerin denetimden geçirilmesi gerektiğini söyledi.